20-03-21
Powiat chojnicki. Szczegóły akcji internetowej Dokumenty Zastrzeżone – link poniżej
Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj i zastrzeż je w banku

Policjanci przypominają, że oszuści często próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Zgubiłeś dokument lub został on ci ukradziony? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś jego utratę w banku oraz instytucji, która go wydała.
 
Jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank oraz instytucję, która wydała dokument o takim zdarzeniu. Oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług.

Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić?

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić także Policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.

Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:
    dowód osobisty,
    paszport,
    prawo jazdy,
    książeczka wojskowa,
    książeczka żeglarska,
    dowód rejestracyjny,
    karta pobytu.

Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także wszystkie utracone karty płatnicze. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej Dokumenty Zastrzeżone (link). Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.