15-04-20
Powiat chojnicki. Policja apeluje- zdejmij nogę z gazu!
Uwaga na zwierzęta leśne na drodze
– wykorzystują „ciszę”.  Coraz więcej zdarzeń

W ostatnim czasie znacznie zmalał ruch na drogach z uwagi na ograniczenia związane z ogłoszoną pandemią na terenie kraju. Pomimo tego odnotowujemy zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących potrąceń zwierzyny leśnej na drogach. W tym czasie zwierzęta wykorzystują „ciszę” i dowolnie przemieszczają się przez tereny leśne i polne, które biegną wzdłuż ciągów komunikacyjnych.

Apelujemy do kierowców, aby pamiętali o tym, żeby zachować szczególną ostrożność i bezpieczną prędkość, bo może ich na drodze spotkać niemiła niespodzianka. Na jezdnie mogą wybiec dzikie zwierzęta. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Kolizja samochodu z przebiegającą przez drogę sarną, dzikiem czy jeleniem może okazać się katastrofalna nie tylko dla kierowcy i jego samochodu, ale także dla dzikiej zwierzyny.

W ostatnich dniach policjanci z powiatu chojnickiego kilkakrotnie byli informowani o leżących zwierzętach na drodze, a także pracowali przy zdarzeniu drogowym, gdzie do uderzenia w drzewo przez 19-letnia kierującą citroenem przyczyniła się biegnąca przez jezdnię sarna (zdjęcia oraz informacja dot. tego zdarzenia jest umieszczona poniżej – przyp. red.). Poddając analizie ostatni rok to okazuje się, że w naszym powiecie doszło aż do ponad 70 takich zdarzeń drogowych.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Należy także nie lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.

Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Informacje, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

-    Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.

-    Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.

-    Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

-    Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach- za nim mogą podążać kolejne.

-    Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić o nim Policję.

KPP Chojnice


Citroen uderzy w drzewo – kierująca chciała
ominąć zwierzę

12  kwietnia br. kilka minut przed północą zastęp GBA 4/16 z Brus zadysponowany został do wypadku drogowego.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia (Brusy) okazało się, że kierująca samochodem marki Citroen chcąc ominąć zwierzę straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która z ogólnymi potłuczeniami przetransportowana została przez ZRM Czersk do szpitala w Chojnicach.

Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania w pojeździe, ewakuacji i udzieleniu KPP poszkodowanej kobiecie, usunięciu płynów eksploatacyjnych z jezdni oraz uprzątnięciu miejsca zdarzenia.

Działania trwały około 1,5 godziny. W tym czasie droga była całkowicie zablokowana.

Mat. i fot. OSP Brusy





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.