4-08-20
Czersk. Czytelnik: Zadanie dla Urzędu Miasta. Pismo do Zarządu
Uwagi do oznakowania

Po publikacji komunikatu policji (zobacz TUTAJ) dotyczącego zderzenia rowerów przy ul. 21 Lutego w Czersku na ścieżce rowerowej jeden z czytelników zgłosił swoje uwagi. Stwierdził, że wspomniana ścieżka rowerowa nie spełnia wymogów. Zauważył też, że jest zadanie dla czerskiego magistratu.

Treść wpisu: „Małe sprostowanie! to zdarzenie miało miejsce nie na ścieżce rowerowej ale na chodniku czyli ciągu pieszym gdzie jest zwarta zabudowa i duży ruch pieszych a chodnik nie spełnia warunków technicznych ścieżki rowerowej!!! Ścieżka rowerowa została zbudowana od parku Kociewskiego w kierunku Śliwic gdzie nie ma zwartej zabudowy i jest mały ruch pieszych, widzę tutaj zadanie dla Urzędu Miasta aby właściwym oznakowaniem tą samowolę na chodnikach i niebezpieczeństwo dla mieszkańców wyeliminować!"Poprosiliśmy burmistrza o odniesienie się do sprawy oznakowania.

„Na ulicy 21 Lutego w Czersku oznakowanie ciągu pieszo-rowerowego istnieje na powiatowym odcinku tej drogi (od ulicy Tucholskiej w stronę Śliwic). Po przeglądzie oznakowania ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych zwróciliśmy się do Zarządu Powiatu Chojnickiego o korektę oznakowania również na tej ulicy (kopia pisma w załączeniu). Na drodze wojewódzkiej nr 237, której częścią jest odcinek ulicy 21 Lutego (od Szkolnej do Tucholskiej) nie ma oznakowania ciągów pieszo-rowerowych i przy obecnej szerokości chodników jest ono niemożliwe. Dlatego rowerzyści na tej ulicy powinni zgodnie z przepisami poruszać się po jezdni. Powstanie takich ścieżek przewiduje dokumentacja techniczna przebudowy ul. 21 Lutego, jednak Zarząd Dróg Wojewódzkich póki co nie planuje realizacji tej inwestycji.”
- poinformował burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.

- Cała ścieżka rowerowa do Ustronia jest dość wąska, są miejsca (np. przy moście), gdzie jeszcze się zawęża. Są na to odpowiednie przepisy, ale są też możliwe odstępstwa, ze względu np. na istniejąca zabudowę i szerokość pasa drogowego (nawet na ul. Kościuszki gdzieniegdzie jest za wąsko na chodnik i ścieżkę rowerową, ale ze względów bezpieczeństwa ona jest). O oznakowaniu na drogach powiatowych i gminnych decyduje Starosta na wniosek zarządcy drogi (w tym przypadku Zarządu Powiatu) – dopowiada włodarz i wskazuje, że w piśmie wysłanym już 20 lipca br. skierowanym do Zarządu Powiatu (poniżej treść) gmina zgłaszała szereg uwag do oznakowania ul. 21 Lutego właśnie na tym odcinku, m.in. sugerując zakończenie ciągu pieszo-rowerowego przed skrzyżowaniem z ul. Tucholską i umożliwienie rowerzystom bezpiecznego zjazdu na jezdnię.

- Do zarządcy drogi należy jednak znalezienie odpowiednich rozwiązań – stwierdza burmistrz.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.