22-04-20
Region. Będzie kolejna odsłona tarczy antykryzysowej
W czwartek rząd ogłosi nowe formy pomocy
m.in. dla przedsiębiorców

Będą one dotyczyły m.in. dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego, zmian w zakresie zamówień publicznych, wsparcia budżetów samorządów oraz by w tym trudnym czasie polskie spółki giełdowe nie zostały sprzedane za bezcen.


Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, wszystkie działania rządu służą zmniejszeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też zachowaniu miejsc pracy.   |  fot. premier.gov.pl

Podczas wczorajszej (21.04.) konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg przedstawione zostały tematy, nad którymi obecnie pracuje rząd.

O szczegółach opowiedziała Jadwiga Emilewicz. - Analizujemy rynek i staramy się dostosowywać kolejne rozwiązania do wymogów i oczekiwań. Do tego aby tętno polskiej gospodarki nie osłabło. Po tych słowach wicepremier zadeklarowała, że do piątku zostaną przedstawione szczegółowe rozwiązania kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej.

Zakładają się na nią następujące tematy:

1. Fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. - Jego celem jest, przede wszystkim, aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową. Czyli zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii - wyjaśniła. Fundusz w tym roku pochłonie około 270 mln. zł. Podobną kwotę na ten cel przewidziano także na 2021 rok.

2. Zmiany w zakresie zamówień publicznych. - Pracujemy nad tym, aby wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy i prosty sposób dokonywać, w odpowiedzi na zaistniałą epidemię, zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców.

3. Odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej. - Aby mogła ona orzekać w trybie, kiedy wymiar sprawiedliwości, kiedy sądy dzisiaj nie pracują - mówiła Emilewicz.

4. - To także dbałość o to by polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji[…]. Nie chcemy żeby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena, jeśli są to spółki giełdowe, jest bardzo niska - powiedziała wicepremier.

5. Wsparcie budżetów samorządów. - Zdajemy sobie sprawę, że one dziś mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych, podatku PIT i CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych - wyliczała mister rozwoju.

Anna Zajkowska

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.