4-03-20
Powiat chojnicki. Po tragicznym pożarze
W hospicjum zamontowano system przeciwpożarowy

Dobiegają końca prace remontowe w chojnickim hospicjum prowadzonym przez fundację Palium. Niebawem odbędą się odbiory. - Uzyskałem informację, że został zamontowany system oddymiania i czujek informujących o dymie. Był to koszt około 120 tys. zł - mówi burmisrrz Chojnic, Arseniusz Finster.


W budynku hospicjum, w którym doszło do tragedii został zamontowany system oddymiania i czujek powiadamiających o dymie.   |  fot. D. Wałdoch/ilustracyjne

Remont i rewitalizacja hospicjum, w którym w nocy 6 stycznia wybuchł pożar ma się zakończyć maksymalnie za 14 dni. Przypomnijmy. Po tragicznym wydarzeniu z tamtej nocy do szpitali w  Chojnicach i Człuchowie przewieziono 20 pensjonariuszy hospicjum, dwie pracownice placówki i dwóch policjantów, którzy brali udział w ewakuacji terminalnie chorych.

Życie straciły cztery osoby. Wówczas samorządy zaoferowały fundacji Palium duże wsparcie finansowe, by jak najszybciej placówka mogła zostać wyremontowana i ponownie zacząć funkcjonować. Szybko jednak wyszła na światło dzienne informacja, że fundacja rok 2018 zakończyła z ponad półtorej milionową nadwyżką. Wówczas starosta, burmistrz i wójt zweryfikowali swoje oferty pomoc. Tę, Palium miało otrzymać tylko w sytuacji kiedy o nią poprosi.

- Fundacja nie poprosiła o wsparcie, wobec czego wsparcia nie ma. Z tego co wiem, fundacja radzi sobie z własnymi środkami - mówi Arseniusz Finster. - Będę zabiegał żeby fundacja Palium pokazała nam ten obiekt. Chciałbym żebyśmy z państwem mogli tam wejść, po tym remoncie, za siedem do 14 dni - zwrócił się do dziennikarzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej burmistrz Chojnic.

Anna Zajkowska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.