26-10-20
Powiat chojnicki. Pieszy wyposażony w element odblaskowy staje się widoczny przynajmniej z odległości 150 metrów
PAMIĘTAJ! JESIENIĄ NOŚ ODBLASKI
– ŚWIEĆ PRZYKŁADEM


Policjanci szczególnie jesienią, gdy szybciej zapada zmrok koncentrują się na bezpieczeństwie niechronionych uczestników dróg. Powód jest oczywisty, zarówno piesi jak i rowerzyści nie są widoczni dla kierowców. Policjanci z powiatu chojnickiego zachęcają do noszenia odblasków szczególnie poza obszarem zabudowanym.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmierzch i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych. Zdarza się, że nawet najmniejszy odblask, na którego uwagę zwraca inny uczestnik ruchu może zapobiec tragedii i uratować nam życie.

Piesi należą do najbardziej zagrożonej grupy uczestników ruchu drogowego. W zderzeniu z pojazdem często nie mają najmniejszych szans na przeżycie. Postać człowieka, dodatkowo ubranego w ciemną odzież jest zauważalna przez kierowcę z odległości 20-30 metrów, czasami jeszcze mniejszej w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Kierowca jadący z prędkością około 90 km/h w ciągu 1 sekundy przejeżdża dystans 25 metrów – w razie napotkania na swojej drodze pieszego niewyposażonego w element odblaskowy nie ma on najmniejszych szans na wczesną reakcję – nie wykonalne jest wyhamowanie lub zmiana kierunku jazdy.

Każdy, nawet najmniejszy odblask zwiększa nasze szanse na przeżycie. Pieszy wyposażony w element odblaskowy staje się widoczny przynajmniej z odległości 150 metrów lub nawet większej w związku z czym jego szanse na bezpieczne dotarcie do celu znacznie rosną.

Pamiętajmy. Noszenie elementów odblasków poza obszarem zabudowanym to już ustawowy obowiązek. Nie chodzi tu tylko o odpowiedzialność karną za uchylanie się od ich noszenia ale o skutki jakie może nieść za sobą wypadek drogowy z udziałem osoby pieszej bez takiego elementu. Dajmy sobie szansę – nośmy odblaski!

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.