30-10-21
REGION. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią
W sobotnią noc przestawimy zegarki
z czasu letniego na czas zimowy


W sobotę 30 października śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy zegary z godziny 3:00 na 2:00. Wiąże się to z przejściem z czasu letniego na czas zimowy.


Zmiana na czas zimowy to dodatkowa godzina spania - a dla tych wszystkich, co pracują w nocy - o godzinę dłuższa zmiana.   |  fot. pixabay

Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Specjaliści uważają, że skrócenie snu przy zmianie czasu może powodować więcej wypadków drogowych, depresje, a nawet zawały serca. Zmiany czasu pociągają za sobą prawdziwe komplikacje w wielu dziedzinach życia, a nawet pewne koszty organizacyjne czy logistyczne.

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie funkcjonowała w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

(red.)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.