31-07-18
Region. Czy rodzice mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?
Wakacje – porady policji

W okresie wakacji notujemy wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci do 14 roku życia. Z badań Instytutu Medycyny Wsi wynika, że podczas prac polowych zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie.

Najwięcej czasu na prace rolne poświęcają dzieci latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Dlatego często dochodzi do wypadków wśród dzieci angażowanych do prac rolnych.

 Powstaje pytanie, czy rodzice mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?

Rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka.

Zalecenie nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczące zakazu i natychmiastowej likwidacji najgorszych form pracy dzieci, precyzuje, które prace mogą zagrażać zdrowiu, bezpieczeństwu lub moralności dzieci (art.3d); są to :

- prace, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne, psychologiczne lub seksualne;

- prace pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;

- prace z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub praca wiążące się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;

- prace w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;

- prace w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.

Zabawa i prace porządkowe dzieci w rodzinnym gospodarstwie rolnym

Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.

Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.

Źródło: KGP w Warszawie

 

BEZPIECZNA PODRÓŻ-BEZPIECZNE WAKACJE

Zaplanowaliśmy urlop. Wybraliśmy miejsce, gdzie będziemy mogli wypocząć. Zabezpieczyliśmy swoje miejsce zamieszkania. Pozostała tylko kwestia dojazdu na upragnione wakacje. Tutaj powinniśmy się na chwilę zatrzymać. Bezpieczeństwo nasze oraz najbliższych wymaga kilku przygotowań praktycznych oraz mentalnych.

W zależności od wyboru środka transportu musimy zdawać sobie sprawę z kilku niebezpieczeństw, które można w znacznym stopniu zminimalizować. Udając się w podróż samochodem pamiętajmy by dobrze sprawdzić jego stan techniczny, ustawienie świateł oraz wyposażenie. Upewnijmy się że mamy aktualne ubezpieczenie i badanie techniczne. Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadać gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto jednak wyposażyć się w apteczkę czy kamizelkę odblaskową. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji w jakich możemy się znaleźć, a są to przedmioty, które niejednokrotnie mogą uratować nam życie.

Wybierając się w dłuższą podróż pamiętajmy o przerwach. Warto co 3-4 godziny zatrzymać się by rozprostować kości i posilić małym posiłkiem. Pozwoli to nam zachować czujność za kierownicą oraz spostrzegawczość. Jazda dłuższymi odcinkami autostrady potrafi być monotonna, a pamiętajmy że chwila nieuwagi przy wysokich prędkościach może zakończyć się tragedią.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej zachowajmy szczególną ostrożność, przede wszystkim na dworcach, lotniskach, w pociągach i autobusach. Miejsca zatłoczone są najlepszym środowiskiem dla złodziei i kieszonkowców. Cenne przedmioty powinniśmy zawsze trzymać blisko siebie. Unikajmy pustych przedziałów. Nie spuszczajmy z oczu naszego bagażu, gdyż może to w efekcie pozbawić nas własnego mienia. Pozostawiona bez opieki torba czy walizka może stać się powodem do wszczęcia alarmu przez służby dbające o nasze bezpieczeństwo.

Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Korzystajmy z wyobraźni, przewidujmy możliwe zdarzenia. Uchroni to nas oraz najbliższych od nieszczęśliwych zdarzeń. Warto także przed wyjazdem zainstalować na swoim smartfonie aplikację „Moja Komenda”, dzięki której bez względu na to w jakim miejscu w Polsce się znajdziemy, w razie konieczności, w łatwy sposób znajdziemy najbliższą jednostkę Policji.

KPP Chojnice

 

WYPOCZYWAJĄC NAD WODĄ PAMIĘTAJMY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

Piękna pogoda, wysokie temperatury i okres wakacyjny powodują, że coraz częściej odpoczywamy na wodą. Dolnośląscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wchodzenie do wody po alkoholu i w miejscach gdzie jest to zabronione może być przyczyną ewentualnej tragedii.

Ciepłe dni, szczególnie w wakacje, sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego dolnośląscy policjanci przypominają o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

Pamiętajmy:

- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

-Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

-Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego.

-Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

-Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby.

Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla ludzi. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie przyjemny i zakończy się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

KPP Chojnice

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.