5-11-21
Gm. Czersk. Ciekawa wyprawa w przeszłość, dziś już odległą i niemal zapomnianą
Warsztaty regionalne „Anioły Chełmowskiego”
dla uczniów ZS w Malachinie


Dnia 21 i 26 października 2021 roku uczniowie kl.3AP i kl. 2A BSSIS im. Augustyna Szpręgi w ZS w Malachinie w ramach zajęć rewalidacyjnych odwiedzili Chatę Kaszubską im. Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach, gdzie uczestniczyli w warsztatach regionalnych pt.”  Anioły Chełmowskiego”.

W pierwszej część tych warsztatów p. Krzysztof Gradowski przedstawił bardzo ciekawą prelekcję (wykład urozmaicony prezentacją multimedialną) , związaną z postacią artysty i jego twórczością, a następnie uczniowie zapoznali się ze zbiorami znajdującymi się  w Chacie Kaszubskiej – tj. z ok. 400 zebranymi  z okolic eksponatami czyli przedmiotami dawnego użytku, które przybliżają nam warunki życia i tradycję dawnych mieszkańców Kaszub, mówią nam o historii tego miejsca. Są to głównie przedmioty kuchenne, ale też narzędzia rolnicze i przedmioty związane ze zwierzętami hodowlanymi i dzikimi. Wizyta w Chacie Kaszubskiej w Brusach to ciekawa wyprawa w przeszłość, dziś już odległą i niemal zapomnianą.

Następnie w drugiej części warsztatów p. Renata Goebel omówiła technikę malowania drewnianych aniołów farbami akrylowymi. Uczniowie mogli malować anioły według przykładowych szablonów lub zaprojektować własne projekty. Na koniec w ramach warsztatów , każdy uczeń otrzymał wykonanego przez siebie anioła, a szkoła otrzymała Certyfikat z aktywne uczestnictwo i zaangażowanie w warsztatach regionalnych pod nazwą ”Anioły Chełmowskiego” chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach.

Zdjęcia i tekst opiekunowie uczniów ZS w Malachinie:  
Ewa Bloch ,Justyna Rokita i Kamila Cierzan-Czapiewska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.