15-04-22
Powiat chojnicki. Wkład własny miasta, to 9 tys. zł
Witacze na wjazdach do Chojnic przejdą
konserwację i otrzymają podświetlenie


Powstałe w latach 1971/75 witacze przy wlotach do miasta przejdą konserwację oraz otrzymają podświetlenie. Do naszych czasów przetrwały cztery z sześciu. Te przy ul. Tucholskiej i Bytowskiej zaginęły podczas robót przy przebudowie tych dróg wojewódzkich.


Witacze wkrótce przejdą konserwację i otrzymają podświetlenie.   |  fot. (je)

Celem ich powstania było stworzenie wysokiej jakości wizerunku miasta, zaznaczenie jego statusu i położenia, oraz zachęcanie turystów do odwiedzania ziemi chojnickiej jak i miasta. Kwota dofinansowania została pozyskana w ramach wygrania przez Miasto prestiżowego konkursu programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022"  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2-ga edycja).

"Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej" to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Został zainaugurowany w 2021 roku, jako program własny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2022. Celem programu, który swoim patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim. To także próba zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł" . "Trwałym efektem realizacji programu będzie grupa obiektów rzeźbiarskich — autorstwa wybitnych twórców — zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, umieszczonych w przestrzeniach publicznych." [z mat. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku]

Miastu przyznano 100% wnioskowanej kwoty. Jest to bardzo konkurencyjny program. Na 90 wniosków dofinansowanie przyznano 15 wnioskom, w tym wniosek o chojnickie witacze autorstwa Norberta Jażdżewskiego, chojnickiego architekta i planisty urbanistyczno-przestrzennego który, zajął 5 miejsce (wyniki). Wniosek napisały historyk sztuki Monika Szczukowska oraz konserwator miejska Marlena Pawlak. Wkład własny miasta, to 9 tys. zł. Te środki zostaną wykorzystane na konserwację trzech witaczy, bo ten w kierunku na Sępólno stoi już na terenie gminy Chojnice. Władze miasta będą prosić wójta, by gmina „swój” witacz także odnowiła.

Jak przekazał wiceburmistrz Adam Kopczyński, autorem witaczy z betonu jest pan Norbert Jażdżewski, chojnicki architekt i planista urbanistyczno - przestrzenny. Norbert Jażdżewski jest autorem wielu cennych modernistycznych pomników w naszym mieście, m.in. pomnika Floriana Ceynowy i 700-lecia Chojnic, pomnika Obrońców Chojnic czy nagrobka regionalisty i kolekcjonera Albina Makowskiego.

(je) (nad.)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.