25-10-20
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
Wizyta delegacji rumuńskiej w Czersku

W sobotę 24 października naszą gminę odwiedził rumuński attaché obrony płk Dragos Florea. Towarzyszył minister z ambasady Rumunii Teodor Lupascu. Delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu przy drodze do Łukowa, gdzie jest pochowanych ponad 1 100 obywateli Rumunii.

25 października obchodzone jest Święto Rumuńskich Sił Zbrojnych. W tym czasie Rumunii upamiętniają swoich rodaków, którzy polegli na polu walki, zginęli w obozach jenieckich i w innych trudnych warunkach. W tym roku delegacja wojskowa z tego kraju wybrała się do gminy Czersk. Nasze miasto odwiedził płk Dragos Florea – Attaché Obrony Wojskowy, Morski i Lotniczy. Towarzyszyli mu dyplomaci z rumuńskiej ambasady w Warszawie, oficerowie pracujący w dowództwie NATO w Warszawie i członkowie ich rodzin.

Wizyta delegacji z Rumunii rozpoczęła się od spotkania w urzędzie miejskim. Była to świetna okazja do zapoznania się i wymiany poglądów na temat naszej wspólnej historii. Przedstawiciele delegacji otrzymali od gospodarzy upominki, między innymi ręcznie przygotowane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Później nasi goście wraz z władzami Czerska udali się na cmentarz jeniecki zlokalizowany przy drodze do Łukowa. Tu delegacja wojskowa z Rumunii złożyła wieniec w hołdzie swoim rodakom, którzy tu zgięli. Wiązankę kwiatów na cmentarzu złożyli też burmistrz Przemysław Biesek-Talewski i wiceburmistrz Bogumiła Ropińska.

Na cmentarzu, gdzie są pochowane ofiary z obozu jenieckiego, spoczywa ponad 1 100 Rumunów.

UM w Czersku

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.