29-01-19
Gm. Czersk. Kształcenie zawodowe w ZSP w Malachinie łączenie teorii z praktyką
Wizyta studyjna uczniów ZSP Malachin
w firmie Scania Production Słupsk S.A.

ZSP w Malachinie z Urzędem Marszałkowskim realizuje projekty pozakonkursowe pn. "Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych" współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ( Europejski Fundusz Społeczny, z którego od 2017 roku 62 uczniów ZSP w Malachinie w roku otrzymało stypendia marszałkowskie, 35 uczniów ukończyło kursy spawania, kolejnych 30 oczekuje na termin realizacji,  27 uczniów ukończyło kursy księgowości komputerowej, 23 uczniów kurs EXCELA na potrzeby kadr i księgowości, 10 kurs stolarski, ponad 100 zrealizowało lub realizuje u pracodawców za wynagrodzeniem staże zawodowe, zgłosiliśmy 7 uczniów kształcących się w zawodzie kucharz na kurs dekorowania potraw, a 18 uczniów na kurs fryzjerski, organizowane są tzw. wizyty studyjne w renomowanych zakładach pracy.

Chcąc jak najefektywniej łączyć teorię z praktyką wizyty w zakładach pracy szkoła realizuje także we własnym zakresie. Dnia 10 stycznia 2019 r. grupa piętnastu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych p. Mariusza Jażdżewskiego oraz p. Wiesława Brzezińskiego  gościła w zakładzie produkcyjnym Scania Production Słupsk S.A.

Firma zatrudniająca około 600 osób działająca  w Słupsku od 1993 roku  jest częścią globalnego koncernu SCANIA mającego  dziewięć zakładów  produkcyjnych w ośmiu krajach.

Spotkanie zostało rozpoczęte szkoleniem z zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na terenie firmy, podczas którego uczniowie  poczuli panującą dyscyplinę niezbędną w każdym zakładzie produkcyjnym.

Po szkoleniu i krótkiej charakterystyce przebiegu spotkania, kierownik produkcji osobiście zapoznawał uczestników wycieczki z procesem technologicznym produkcji autobusów.

Była to niepowtarzalna okazja dotknąć i zobaczyć jak produkuje się tego typu pojazdy, które jak się okazało są tworzone, każdy pod  indywidualnie zamówienie klienta.

Z uwagi na fakt, iż każdy autobus jest inny, trudno całkowicie zautomatyzować proces produkcji, a człowiek w tej firmie jest najważniejszy.

Ponadto uczniowie zapoznali się z systemem produkcji SCANI, która stworzyła własny model w którym najważniejszym elementem jest:  szkolenie, wiedza, doświadczenie i chęć ciągłego doskonalenia się każdego pracownika. Scania stosuje podejście długofalowe i zawsze może polegać na własnych zasadach i pracownikach, za którymi kryją się kluczowe wartości: „Najważniejszy jest klient”, „Szacunek dla człowieka” i „Eliminacja marnotrawstwa”.

Na chwilę obecną  zakład w Słupsku wyprodukował ponad 6000 autobusów jeżdżących na terenie całego świata, na rynek polski trafia zaledwie kilka procent produkcji.

W ofercie produkcyjnej oprócz standardowych pojazdów autobusowych są autobusy przegubowe i piętrowe(dwupokładowe), jeżdżące między innymi  po drogach Londynu i Berlina zasilane głównie paliwem gazowym oraz silnikami hybrydowymi.

Świadectwem jakości oferowanych produktów firmy SCANIA jest gwarancja przebiegu wynosząca dwa miliony kilometrów.

Największą popularnością autobusy ze Słupska cieszą się w krajach Europy Zachodniej, Skandynawii oraz na Wyspach Brytyjskich.

Przedstawiciele firmy zachęcali uczniów do związania swojej przyszłości zawodowej  z ich firmą po ukończeniu nauki. Niewątpliwie była to ciekawa wycieczka dydaktyczna będąca swoistego rodzaju lekcją , która na długo zostanie zapamiętana. Uczniowie poszerzyli swoje horyzonty, zrozumieli, że warto się uczyć zawodu, a świat stoi przed nimi otworem.

Mariusz Jażdżewski, nauczyciel ZSP w Malachinie
Zdjęcia: Mariusz Jażdżewski, Wiesław Brzeziński

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.