25-08-19
Powiat chojnicki. Program
Wkrótce Bieg Ułański

1 września odbędzie się konny bieg ułański w Krojantach. Ten symboliczny bieg jest jednym z punktów obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i ma na celu upamiętnienie historycznego zrywu 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami.


Bieg Ułański, czyli gonitwa jest jedną z atrakcji inscenizacji historycznej.   |  fot. ilustracyjne

Bieg przeprowadzony będzie podczas festynu kawaleryjskiego upamiętniającego szarżę pod Krojantami z 1 września 1939 r. na polu, gdzie odbywa się inscenizacja.

Regulamin XXIII biegu ułańskiego im. Kazimierza Argasińskiego o Puchar Wójta Gminy Chojnice - tutaj

Program:

31 sierpnia o godz. 16 odbędzie się tradycyjna konferencja naukowa w szkole w Nowej Cerkwi. Dzień później zaplanowano część patriotyczno - religijną. O godz. 11.00 rozpoczęcie uroczystości - wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości, apel poległych i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów oraz występ dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi.

W niedzielę 1 września w samo południe rozpocznie się przy pomniku polowa msza święta, a po niej na polu szarży prezentacja klubów jeździeckich, bryczek i powozów. O godz.14.00 pokaz musztry szwadronu kawalerii, a ok. godz. 14:25 zaplanowano XVI ,,Bieg ułański” im. Kazimierza Argasińskiego – wyścig konny o Puchar Wójta Gminy Chojnice.

O 14:40 rozpocznie się „gwóźdź programu”, czyli inscenizacja szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r.”. O 15:20 – Koncert Orkiestry Wojskowej. O godz. 15:50 nastąpi wręczenie nagród za bieg ułański i w konkursie na najciekawszy zaprzęg konny o Puchar Starosty Chojnickiego. O godz. 16 współczesne polskie siły zbrojne zaprezentują szarżę kawalerii powietrznej i zmotoryzowanej. Po jej zakończeniu nastąpi  prezentacja uczestników widowiska. Zwieńczeniem na finał o godz. 17:00 przewidziano okolicznościowy koncert.

(red.)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.