youtu.be/10WKdIcxSLA

1-05-21
Czersk. „Jestem dumnym ojcem”. Żołnierska rodzina
Wojskowy Oscar dla pochodzącego
z Czerska płk Leszka Elaka
Pochodzący z Czerska płk dr hab. inż. Leszek Elak (na zdjęciu), Prorektor ds. Dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, został uhonorowany nagrodą Buzdygan 2020. Prestiżowa nagroda – wojskowy Oscar – jest przyznawana corocznie przez czasopismo Polska Zbrojna dla wyróżniających się osobowości Wojska Polskiego. W bieżącej edycji przyznano siedem takich wyróżnień.
Link do wideo - ogłoszenie wyników:
https://youtu.be/10WKdIcxSLA

– Tegoroczni laureaci reprezentują różne rodzaje sił zbrojnych, zajmują różne stanowiska, jednak łączy ich to, że swoje zadania wykonują profesjonalnie, wykraczając przy tym poza zakres swoich obowiązków, i podchodzą do ich realizacji z wielką pasją – mówiła dla „PZ”, tuż po obradach kapituły Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Niespełna 50 – letni Leszek Elak, jest absolwentem czerskiej „Jedynki” oraz LO w Czersku.  Dyplom inżyniera uzyskał w 1996 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, dyplom magistra w 2004 r. na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej, a świadectwo ukończenia studiów doktoranckich w 2008 r. w Akademii Obrony Narodowej na Wydziale Wojsk Lądowych w zakresie nauk wojskowych. Dyplom doktora nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją został mu nadany uchwałą Rady Wydziału Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2008 r.; tytuł rozprawy doktorskiej: „Przygotowanie oficerów w świetle koncepcji strategicznej NATO”, z kolei dyplom doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o obronności uchwałą Rady Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej z dnia 23 września 2014 r., na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego oraz monografii „Działania taktyczne Wojsk Lądowych SZ RP”.Leszek Elak od października 2018 roku jest prorektorem ds. dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej, profesorem uczelni.

Podczas służby w Akademii Obrony Narodowej uczestniczył w operacji stabilizacyjnej w ramach VII zmiany PKW Irak na stanowisku starszego oficera w sztabie Międzynarodowej Dywizji Centrum-Południe w Ad Diwanijji. Pod koniec 2008 r. został skierowany do Szkoły NATO w Oberammergau w Niemczech na kształcenie doskonalące dla oficerów sztabowych dowództw brygad międzynarodowych. Od 2012 r. zajmował stanowisko kierownika Zakładu Taktyki Wojsk Lądowych. W roku 2016 współtworzył nową podstawową jednostkę organizacyjną ASzWoj – Wydział Wojskowy Akademii Sztuki Wojennej, którego prodziekanem ds. dydaktycznych był przez dwa lata. W 2016 r. był ekspertem zewnętrznym MON w Strategicznym Przeglądzie Obronnym (SOP). W 2017 r. za osiągnięcia dydaktyczne został uhonorowany nagrodą Ministra Obrony Narodowej. Od października 2018 r. pełni funkcję prorektora ASzWoj ds. dydaktycznych.

- Moje zainteresowania naukowe obejmują problematykę bezpieczeństwa ukierunkowaną na obronność państwa. Wielokrotnie uczestniczyłem w komisjach kwalifikacyjnych do wyższych stopni naukowych. Byłem także recenzentem kilkunastu przewodów doktorskich, kilkunastu monografii i artykułów naukowych oraz członkiem komisji habilitacyjnych Jestem autorem i współautorem około 100 prac opublikowanych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem zespołów naukowych w rozwojowych projektach naukowych – mówi płk Leszek Elak, który chciałby dalej rozwijać swoją karierę naukową.  Dotychczasowe odznaczenia: Gwiazda Iraku, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności. W 2018 r. otrzymałem nagrodę Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia dydaktyczne w roku 2017. Więcej – TUTAJ (https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Elak)

Żołnierska rodzina
- Jestem dumnym ojcem. Cieszę, że mój syn został doceniony wojskowym Oscarem. Wiele lat pracował na swoją pozycję i mam nadzieję, że to nie koniec jego osiągnięć. W naszej rodzinie jest więcej żołnierzy. Najstarszy syn Darek jest podpułkownikiem, zięć Andrzej był starszym chorążym, syn Jacek służył w żandarmerii wojskowej, a natomiast najmłodszy syn Przemek był na misji ONZ w Libanie. Żartujemy w rodzinie, że ta przygoda z mundurem była spowodowana nazwiskiem rodowym mojej zmarłej żony Doroty, bowiem nazwisko "Pułkownik" zobowiązuje – mówi ojciec laureata Roman Elak z Czerska (na zdjęciu poniżej).


(red)
fot. archiwum rodzinne

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.