15-09-20
Gm. Czersk. Zaproszenie, relacja
Wspólne spotkanie DKK
Dyskusyjny Klub Książki z Rytla serdecznie zaprasza na spotkanie DKK, które odbędzie się 22 września o godzinie 16.30 w Bibliotece w Rytlu.
Tym razem dyskusję skierujemy w kierunku książki Gabriela Garcii Marqueza pt.: „Miłość w czasach zarazy”.
Zapraszamy do oglądania zdjęć i relacji z poprzedniego spotkania Online, które odbyło się 23 czerwca br.:
We wtorek 23 czerwca 2020 roku odbyło się spotkanie online zorganizowane przez moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu – Małgorzatę Kowalewską - Remisz. Ze względu na zaistniałą sytuację w Polsce – Covid 19 – członkowie klubu spotkali się na Zoomie. Spotkanie okazało się wyjątkowo ciekawe i dla większości członków DKK było nowym doświadczeniem. Do naszej dyskusji dołączyły Dyskusyjne Kluby Książki z Czerska oraz Brus. Uczestnicy byli usatysfakcjonowani, że pomimo odległości mogliśmy spotkać się w licznym gronie i porozmawiać o klasyce literatury polskiej. Tematem przewodnim były opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Brzezina” i „Panny z Wilka”.
Moderator DKK w Rytlu Małgorzata Kowalewska-Remisz przywitała wszystkich uczestników i poprosiła Krzysztofa Sękielewskiego o przedstawienie krótkiej historii z życia Jarosława Iwaszkiewicza. Krzysztof przepięknie przedstawił biografię „Inne życie” Radosława Romaniuka. Swą wypowiedzią zainspirował do przeczytania tej dwutomowej biografii o Iwaszkiewiczu.
Po wysłuchaniu interesujących urywków z życia Iwaszkiewicza, nasza 20 osobowa grupa przyłączyła się do dyskusji i każdy miał możliwość wypowiedzenia się zarówno na temat omawianych opowiadań, jak i na temat samego autora. Poruszone zostały inne opowiadania Iwaszkiewicza, ale również dyskutowaliśmy o ekranizacjach opowiadań „Brzezina” i „Panny z Wilka” sfilmowanych przez Andrzeja Wajdę.
Brzezinę Iwaszkiewicz napisał w willi Atma w Zakopanem, będąc u Karola Szymanowskiego, w roku 1932. Kreacja głównego bohatera opowiadania Stasia, inspirowana jest biografiami dwóch bliskich osób z kręgu przyjaciół pisarza: losami krewnego autora Brzeziny, kompozytora, Karola Szymanowskiego oraz życiem polskiego poety, Jerzego Lieberta. Opowiadanie zostało sfilmowane przez Andrzeja Wajdę, ze wspaniałymi rolami Olgierda Łukaszewicza i Daniela Olbrychskiego. Tytułowa brzezina to miejsce pochówku żony Bolesława, brata głównego bohatera, chorego na gruźlicę Stasia, który przyjeżdża z sanatorium w Davos, by tutaj umrzeć. Członkowie Klubów rozmawiali o bohaterach tego opowiadania porównując ich osobowości, mówili o kontraście życia i śmierci oraz miłości i śmierci. Stwierdzili, że czasami śmierć jest początkiem lepszego życia, pozwala zrozumieć wiele spraw innym ludziom i doprowadzić do zmiany dotychczasowego życia.
Jeśli chodzi o Panny z Wilka to osoby, które przeczytały opowiadanie stwierdziły, że jest to nostalgiczna opowieść o przemijaniu, utraconej młodości, niespełnionych pragnieniach i marzeniach. Czytając opowiadanie „Panny z Wilka” wspomnieniami wraca się do lat swojej młodości. Bohaterem jest Wiktor Ruben, który próbuje wskrzesić przeszłość, lecz życie toczy się dalej i nic nie jest już takie, jak przed piętnastu laty. Podobnie zresztą jak życie większości z nas. Zmienił się Wiktor, zmieniły się panny z dworu i cały ówczesny świat, przez który przetoczyła się I wojna światowa. Iwaszkiewicz doskonale odmalował postać dojrzałego mężczyzny, który wciąż czegoś poszukuje, jego wewnętrzne rozterki i przeżycia.
Klubowicze byli pod ogromnym wrażeniem kunsztu pisarskiego Iwaszkiewicza. Zawarcie tylu problemów, przemyśleń, a nawet wątku biograficznego w tak konkretnych tekstach jest nieprzeciętnym osiągnięciem. Porównując te dwa opowiadania czytelnicy niewątpliwie zwrócili uwagę, na fakt zainteresowania autora przemijalnością i czasem w życiu człowieka. Nie mniej ważny przedstawiony został przez autora motyw poszukiwania swego miejsca na świecie i własnej tożsamości. Zachwycił nas piękny opis przyrody. Iwaszkiewicz nie nadużywa określeń, przymiotników i metafor, sprawia, że czytelnik widzi to, co czyta.
Klubowicze z trzech klubów zainspirowali innych do przeczytania pozostałych, równie ciekawych opowiadań Iwaszkiewicza. Spotkanie przypadło do gustu Klubowi z Brus, który był zachwycony taką formą spotkania i zapowiedział, że też w przyszłości zorganizuje spotkanie online.
GCK Biblioteka Publiczna w Czersku
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.