24-05-19
Gm. Czersk. Listy kandydatów – okręg wyborczy nr 1

Wybory do Europarlamentu już 26 maja 2019.
Jak i gdzie głosować?


Prawo głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma każdy obywatel Unii Europejskiej, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Głosować mogą osoby posiadające pełnię praw wyborczych. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę 26 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00.

Pamiętaj, by do lokalu wyborczego zabrać ze sobą dokument potwierdzający prawo do głosowania. Może być to ważny dowód osobisty lub paszport.

W eurowyborach głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając krzyżyk (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć. Jeśli postawimy krzyżyk przy więcej niż jednym kandydacie z tej samej listy, głosowanie będzie ważne (nasz głos otrzyma osoba najwyżej na liście). Jeśli natomiast skreślimy nazwiska kilku osób z różnych list, głos będzie nieważny.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, czyli części terytorium, na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli.

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc. Wyborcy w Polsce w 2019 r. wybierają 51 europosłów. Jeśli natomiast do czasu wyborów Wielka Brytania opuści Unię Europejską, Polacy będą wybierać 52 dwóch przedstawicieli do europarlamentu.

Zobacz kandydatów (BIP GMINY CZERSK):
Obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku z dnia 30 kwietnia 2019 r. o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym Nr 1 - zobacz TUTAJ


Gdzie głosować?
Obwody głosowania, lokale wyborcze – GMINA CZERSK – zobacz TUTAJ

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Praktyczne porady dla głosujących:


(red), PKW, Pomorski Urząd Wojewódzki, BIP Gminy Czersk
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.