27-02-20
Region. Która otrzyma tytuł tej najpiękniejszej w 2020 roku?
Wybory miss spośród pomorskich wsi i zagród


Fot. Aleksander Olszak


Kolejna edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska rozpoczyna się już 3 marca 2020 r. Podobnie jak w ubiegłym roku konkurs będzie przebiegać na trzech szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach — wieś i zagroda.

Laureatów konkursu poznamy nie później niż 31 października 2020 r.

Która wieś i zagroda może wziąć udział?
W pierwszym etapie konkursu (na szczeblu gminnym) mogą uczestniczyć wszystkie wsie z małym wyjątkiem. W szranki nie mogą stanąć te, w których mieści się siedziba gminy oraz laureaci poprzednich dziesięciu edycji konkursu, a dokładniej zdobywcy pierwszego miejsca w etapie wojewódzkim.

Dość młoda kategoria „zagroda" (w konkursie od 2015 r.) dotyczy siedlisk czynnych gospodarstw rolnych, które są miejscem zamieszkania i pracy rolnika oraz jego rodziny. Podobnie jak w kategorii na najpiękniejszą wieś, w konkursie nie mogą brać udziału te zagrody, które zwyciężyły w poprzednich edycjach.

Jakie nagrody i co będzie brane pod uwagę?
Zwycięzcy konkursu na najpiękniejszą pomorską wieś 2020 r., czyli ci, którzy wygrali etapy gminny i powiatowy, otrzymają nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce – 30 tys. zł, drugie – 20 tys. zł i trzecie – 10 tys. zł. Wręczone zostaną również nagrody dla wyróżnionych wsi, wszystkie po 3 tys. zł.

Laureaci kategorii „zagroda" również otrzymają nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca, kolejno: 5 tys. zł, 4 tys. zł, i 3 tys. zł. Wysokość nagród dla wyróżnionych wynosi po 1000 zł dla każdej z trzech zagród. 

Komisja, oceniając wsie, będzie zwracać uwagę przede wszystkim na jej ogólny wygląd wsi, troskę o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców. Natomiast przy ocenie zagrody będzie liczyć się jej stan techniczny oraz ład i porządek siedliska, a także stan sanitarny posesji i jej wpływ na środowisko przyrodnicze oraz pielęgnowanie tradycji miejsca.

W ubiegłym roku w konkursie Piękna Wieś Pomorska 2019 w finale wojewódzkim rywalizowało 12 wsi i 14 zagród. Najpiękniejszą wsią zostało Lubieszewo w gminie Nowy Dwór Gdański, a właścicielami najpiękniejszej zagrody 2019 r. byli Sylwia i Zbigniew Szczepańscy z Żabna w gminie Brusy.

Natalia Kłopotek-Główczewska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Do pobrania:
Regulamin konkursu Piękna Wieś Pomorska 2020

Uchwała Zarządu Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.