27-06-20
Region. Obwody i komisje wyborcze w Pomorskiem
Wybory prezydenckie 2020. Co powinniśmy
wiedzieć, zanim pójdziemy do lokalu wyborczego?


Urna wyborcza. Fot. Aleksander Olszak

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7.00 do 21.00. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w lokalach w związku z wciąż panującą epidemią koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny przygotowały szereg obostrzeń, do których muszą dostosować się zarówno komisje, jak i wyborcy.

Środki ostrożności w lokalach
Wszyscy, którzy wybrali osobiste głosowanie w lokalach wyborczych, muszą pamiętać o standardowych środkach ostrożności. Chodzi o zachowanie dwumetrowej odległości od innych wyborców, a także o obowiązku zakrycia ust i nosa. Wyjątkiem w tym przypadku jest osoba, która nie może zakryć ust z powodu stanu zdrowia (np. osoba chorująca na astmę).

Ponadto przy wejściu do każdego lokalu musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Nie ma obowiązku odkażania rąk w lokalu, jednak warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego i innych. Jeśli nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy używać płynu antyseptycznego, warto zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe, by włożyć je od razu po przekroczeniu progu lokalu i zdjęć po jego opuszczeniu.

W lokalach może przebywać tylko jednak osoba na 4 m kw. Zasada ta dotyczy jedynie wyborców. Komisja natomiast musi siedzieć w odległości 1,5 m od siebie, dbać o to, by pomieszczenie było wietrzone, a dla wyborców nie zabrakło płyn dezynfekującego. Członkowie komisji będą wyposażeni w jednorazowe rękawiczki ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne i w przyłbice.

Obwody i komisje wyborcze w Pomorskiem
W województwie pomorskim jest aż 1 397 obwodów wyborczych. W Gdańsku mamy ich 199, w Gdyni 118, a w Słupsku 47. W niektórych przypadkach w jednym lokalu głosować będą mieszkańcy z dwóch (lub więcej) obwodów wyborczych.
Zobacz, gdzie mieści się twój lokal wyborczy
[KLIK]

Natalia Kłopotek-Główczewska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.