19-07-21
Czersk. ZDJĘCIA
Wyjazd edukacyjny słuchaczy UTW Czersk

W piątek 16 lipca odbył się kolejny wyjazd  edukacyjny seniorów uniwersytetu, tym razem w Bory Tucholskie. Mimo złej prognozy, (upał i burze ) w autobusie był prawie komplet słuchaczy.

Przewodnikiem edukacji był  pan Jan Zaranek, doskonale znany w naszym środowisku.
Ruszyliśmy w kierunku Twarożnicy, gdzie niedawno postawiono tablicę upamiętniającą braci Gnacińskich - krótka historia , potem prelekcja nt. Rezerwatu Cisy znajdującego się nad Czerską Strugą.

W Dąbrówce zatrzymaliśmy się by obejrzeć kościół w stylu rokokowym, perłę pomorskiej architektury sakralnej, wzniesionego przez  Macieja Połczyńskiego. W Raciążu wstąpiliśmy do kościoła Św. Trójcy oraz na cmentarz tarasowy. W Domu Kultury w Raciążu obejrzeliśmy wystawę archeologiczną, pozostałości grodu kasztelańskiego z XIII wieku, a potem był czas na krótki wykład pani archeolog.

Po obiedzie udaliśmy się do Suszka, miejsca gdzie  w sierpniu 2017 roku, w czasie nawałnicy zginęły dwie  młode harcerki. Przy obelisku, wiersz "Krajobraz po nawałnicy" recytował sam autor Henryk Twardokus. Zapaliliśmy znicze, była też krótka modlitwa. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych harcerek.

Zbierające się czarne chmury przyspieszyły  nasz powrót do domu.

Dziękujemy przewodnikowi i wszystkim uczestnikom za udział, warto było tam być.

Zarząd UTW w Czersku

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.