20-08-19
Powiat chojnicki. Biuro poselskie posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego
Wystawa plenerowa w Chojnicach
- Zapomniani kaci Hitlera


Wystawa- Zapomniani kaci Hitlera. >Samoobrona Niemiecka< na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r." 30.08-14 09. Stary Rynek Chojnice

Biuro poselskie posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego serdecznie zaprasza do odwiedzenia plenerowej wystawy „Zapomniani kaci Hitlera. »Samoobrona Niemiecka« na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w Polsce w 1939 r.”

Wystawa będzie prezentowana na chojnickim Starym Rynku w dniach od 30 sierpnia do 14 września.

Selbstschutz niestety ma również swoją krwawą historię w Chojnicach- od października 1939 roku do stycznia 1940 roku z rąk tej zbrodniczej organizacji w Dolinie Śmierci zginęło około tysiąca Polaków. Ofiary masowych mordów niemieckich m.in. w lasach Piaśnicy, Świecia i bydgoskiej Doliny  Śmierci, ofiary obozu w Karolewie w powiecie sępoleńskim zginęły z rąk „Samoobrony Niemieckiej”- paramilitarnej organizacji rekrutującej Niemców z mniejszości niemieckiej zamieszkującej tereny okupowane II RP po 1 września 1939 r.

Wojciech Rolbiecki

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.