2-08-20
Powiat chojnicki. Na fotoreportaż składają się zdjęcia z uroczystości m.in. w Czersku
Wystawa "Wolne Pomorze!"

W 100. rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do Polski Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na Stary Rynek w Chojnicach, gdzie można oglądać wystawę fotografii, której autorem jest Olek Knitter.

Na początku 2020 roku Pomorze świętowało 100-lecie powrotu do Polski. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Pucku, gdzie 10 lutego 1920 roku doszło do Zaślubin Polski z morzem. W Pucku 10 lutego 2020 roku nawiązano do tego wydarzenia, z Gdańska historycznym pociągiem przyjechał generał Józef Haller, który następnie wkroczył z wojskiem do miasta. Mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz goście byli również świadkami historycznej inscenizacji Zaślubin Polski z morzem. We Władysławowie natomiast zorganizowano rekonstrukcję wypłynięcia gen. Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza oraz odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100. rocznicy wypłynięcia.

Również w Chojnicach uroczyście uczczono 100-lecie powrotu miasta do Macierzy, m.in. wykonano wspólne zdjęcie chojniczan, w płycie Starego Rynku umieszczono kapsułę czasu oraz zorganizowano piknik militarny. Uroczyste obchody zorganizowano również w innych miastach i miasteczkach na Pomorzu. Na fotoreportaż składają się zdjęcia z uroczystości w: Pucku, Władysławowie, Gdańsku, Pelplinie, Kartuzach, Chojnicach, Czersku i Lichnowach.

O autorze:
Olek Knitter - chojniczanin, rocznik 80. Od 20 lat fotoreporter. Obecnie „wolny strzelec”. Absolwent Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku oraz Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka (2018 r. i 2020 r.) oraz Burmistrza Chojnic (2016 – 2020). Laureat i finalista wielu konkursów fotograficznych dla fotoreporterów - zarówno regionalnych, jaki i ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Do najbardziej prestiżowych nagród należą: Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic zdobyte pod koniec 2018 roku oraz nagroda specjalna Grand Press Photo 2019. W 2018 roku otrzymał też nagrodę dodatkową - wyróżnienie w międzynarodowym konkursie, na który wpłynęło 150 tysięcy zdjęć z całego świata Olympus Global Open Photo Contest 2017-18.

Więcej o autorze:
www.aleksanderknitter.pl
www.instagram.com/FotoKnitter

Wystawa powstała w ramach stypendium Burmistrza Miasta Chojnice dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieki nad zabytkami.

Wystawa na Starym Rynku czynna będzie do 20 sierpnia 2020 r.

Zapraszamy!

ChCK

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.