30-06-19
Region. Szczegółowy program - link
XXII Międzynarodowy Zlot Historycznych
Pojazdów Wojskowych

Już jutro 1 lipca rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku Wsch. na tzw. "Patelni" nad brzegiem Bałtyku. Zlot potrwa do 7 lipca.


Takie atrakcje m.in. jak przejażdżka będą czekały na uczestników zlotu.   |  fot. D. Wałdoch

Tradycyjnie już - jak co roku - na tę militarną imprezę wybiera się spora grupa chojniczan, której "militarne klimaty" nie są obce i która z roku na rok staje się coraz liczniejsza. Nie brakuje w Chojnicach "militarnych", którzy od wielu już lat uczestniczą w tym zlocie - tak będzie i podczas tegorocznego lata. Zlot w Darłówku Wschodnim jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce.

Zloty militarne to tak naprawdę odtwarzanie historii, na tego typu imprezy przyjeżdżają prawdziwi pasjonaci, którzy historię wojskowości mają w małym palcu i potrafią ją przekazać zainteresowanym niejednokrotnie lepiej niż nauczyciele historii w szkołach, ponieważ przekazują ją ciekawie i z pasją. To taka żywa lekcja historii, która jest bardziej przyswajalna dla młodzieży niż ta w szkołach. Jest to także czas prawdziwej zabawy "dorosłych dzieci", którzy  na tego typu imprezach chcą odpocząć od monotonnych codziennych zajęć.


Pierwsza taka impreza odbyła się w 1999 r. i – trzeba przyznać – że z każdym rokiem rozwija się i nabiera rozmachu. Dokładnym miejscem zlotu jest „Patelnia” w Darłówku Wschodnim. Utarło się już, że impreza ta otwiera sezon turystyczny Darłowa – może dlatego, że w tych dniach „Królewskie Miasto” gości rzesze turystów, których wysoka liczba utrzymuje się potem przez całe lato. Pasjonaci historycznych pojazdów militarnych mogą oglądać liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe.


Prezentacji pojazdów towarzyszą inne atrakcje, jak np. występy zespołów artystycznych, zawody strzelnicze, przejażdżki wozami wojskowymi, pokazy fajerwerków, inscenizacje historyczne, kiermasz militarny i inne. Z każdym rokiem zarówno liczba prezentowanych pojazdów jak i ilość towarzyszących atrakcji zwiększa się, co świadczy o rosnącej popularności tej darłowskiej imprezy.

W imieniu Organizatorów zapraszam wszystkich zainteresowanych wojskowością w pierwszym tygodniu lipca do Darłówka Wschodniego na prawdziwie "wybuchową imprezę".

Szczegółowy program zlotu -
TUTAJ

D. Wałdoch

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.