2-07-18
Powiat chojnicki. Program:
XXVI Festiwal Sztuki Ulicznej `Chojnicka Fiesta 2018`

7 lipca zapraszamy na płytę Starego Rynku i do Fosy Miejskiej w Chojnicach na 26 edycję festiwalu teatralnego "Chojnicka Fiesta" im. Eugeniusza Mikołajczyka.


W Chojnicach ponownie zagoszczą najlepsze teatry uliczne z całego kraju, którym towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji.   |  fot. arch.

PROGRAM:

12:00 Parada uczestników festiwalu spod Szkoły Podstawowej nr 1 na Stary Rynek

12:30 „Ciocia Jadzia” Teatr Fuzja- Stary Rynek

13:30 „Czytasz Ty, czytam Ja: Kubuś Puchatek” Chojnickie Studio Rapsodyczne- Fosa Miejska

14:15 „KSIĘŻYC’owe opowieści” Teatr Małe Mi- Stary Rynek

15:30 „Tomi i Damian show” Klaun Tomi- Fosa Miejska

16:40 „Błazenologia” Teatr na Walizkach- Stary Rynek

21:40 Prolog spektaklu „Blackout”: parada spod Szkoły Podstawowej nr 1 na Stary Rynek

22:00 „Blackout” Teatr Fuzja- Stary Rynek

23:00 „Proces” Teatr Formy- Fosa Miejska

00:00 Pokaz sztucznych ogni

Imprezy towarzyszące:

12:30-16:00 Stary Rynek

Warsztaty cyrkowe

Rysunki w przestrzeni „Stopklatka”

HockiKlocki

Maszyna fotograficzna

Żywe rzeźby

Prowadzenie: Mirek Szczypek SAGITARIUS PROJEKT

OPIS SPEKTAKLI

„Ciocia Jadzia” Teatr Fuzja, Stary Rynek, godz. 12:30

Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia to ciepły, pełny humoru i zaskakujący spektakl, w którym zobaczymy prócz tytułowej bohaterki inne barwne postacie jak Pelagia Rzepa, Stefan Salceson czy Genek Powsinoga. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko, że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta.

„Czytasz Ty, czytam Ja: Kubuś Puchatek” Chojnickie Studio Rapsodyczne, Fosa Miejska, godz. 13:30

Studio Rapsodyczne kontynuuje projekt „Czytasz Ty Czytam Ja”. Tym razem czwórka aktorów przeczyta „Kubusia Puchatka” A.A.Milnego. To słodka historia o przyjaźni okraszona świetnym humorem i wyrazistymi postaciami. Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy i narrator znajdą Biegun Północny, wyprawią Kłapouchemu urodziny, będą starali się przechytrzyć pszczoły. Projekt ma zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po książki, oraz ma na celu pokazanie jak wspaniale można się bawić głośnym czytaniem.

„KSIĘŻYC’owe opowieści” Teatr Małe Mi, Stary Rynek, godz. 14:15

Księżycowe opowieści to pięć pięknych historii, przypowieści, bajek filozoficznych z różnych stron świata. Każda historia zilustrowana scenografią i lalkami autorstwa Kasi Szpilkowskiej. "Małe Mi" to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy Autorski Teatr Lalek. Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo.

"Tomi i Damian show" Klaun Tomi, Fosa Miejska, godz. 15:30

Niezwykle kolorowe, zabawne i interaktywne przedstawienie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Klaun Tomi odnajduje najmniejszego człowieka na świecie. Tomi i Damian zabierają widzów w podróż po krainie ożywionych przedmiotów. Przedstawienie inspirowane klaunadą rosyjską gdzie śmiech przeplatany jest z melancholią. Przed spektaklem aktorzy przeprowadzą warsztaty cyrkowe, podczas których uczestnicy będą mieli szansę poznać elementy iluzji scenicznej, spróbować żonglowania różnymi przedmiotami, nauczyć się kręcić talerzami cyrkowymi.

„Błazenologia” Teatr Na Walizkach, Stary Rynek, godz. 16:40

Spektakl plenerowy mający groteskową stylistykę oraz żywą oryginalną fabułę. Przedstawienie składa się z kilku epizodów. Jest tu min. opowieść o artyście ulicznym, który zakochuje się w kobiecie. Demonstruje przed nią swoje umiejętności cyrkowe, siłę sztangisty, a nawet wykonuje striptiz! Pojawia się również postać nietuzinkowego fotografa. Okazuje się jednak, że jego umiejętności stoją pod znakiem zapytania… Komizm wzmaga się w sytuacji, gdy wychodzi na jaw, co w rzeczywistości fotograf robi pod płachtą fotoaparatu.

Prolog Spektaklu „Blackout”: parada spod Szkoły Podstawowej nr 1 na Stary Rynek, godz. 21:40

„Blackout” Teatr Fuzja, Stary Rynek, godz. 22:00

Opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Rozpoczyna się od cyberpunkowej parady osadzonej w realiach rozpędzonej technokratycznej super korporacji niedalekiej przyszłości. Kiedy wydaje się, że szybciej się nie da, następuję wielki krach energetyczny przekreślający wszelkie normy społeczne i cywilizacyjne. Trwa walka ludzkości o przetrwanie na śmieciach cywilizacji, gdzie najważniejszą walutą stały się resztki energii wyskrobane z dna akumulatorów. Obu częściom spektaklu towarzyszy bezustannie muzyka na żywo, fantastyczna oprawa scenograficzna oraz ekspresyjna i energetyczna gra aktorów.

„Proces” Teatr Formy, Fosa Miejska, godz. 23:00

Spektakl pantomimy oparty jest na powieści Franza Kafki i traktuje o człowieku osaczonym przez system, w którym przyszło mu żyć i z którym musi się pogodzić. Przedstawienie w reżyserii Józefa Markockiego jest właściwie oniryczną, ruchową wizją, inspirowaną kafkowskim utworem, nie zaś ilustracją dzieła literackiego. Wychodząc od klasycznej formy utworu wprowadza nas - poprzez tematykę ludzkiej egzystencji, samotności, uwikłania jednostki, poprzez system totalitarny, który ogranicza wolność człowieka, pozbawia go praw do życia – w czasy współczesne, przedstawiające człowieka usidlonego przez system finansowy, który sam stworzył.

Ł. Sajnaj





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.