10-07-25
Powiat chojnicki. PROGRAM
XXX Chojnicka Noc Poetów 2025. ZAPRASZAMY!
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na 30. edycję Nocy Poetów, która w tym roku odbędzie się 19 lipca 2025 r. w Amfiteatrze im. Jana Sabiniarza w Fosie Miejskiej.
W programie:
Godz. 18.00
PROLOG - występ aktorów Projektu 41. Tym razem lokalni artyści przygotowują spektakl nawiązujący do 750-lecia miasta Chojnice, okraszony piosenkami z lat 30, 40 poprzedniego wieku. Usłyszymy takie utwory jak "Brunetki, blondynki", czy "Umówiłem się z nią na dziewiątą".
Godz.18.40
Werdykt w konkursie "Jednego Wiersza". Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach ogłosiła konkurs dla poetów z całego kraju. Najciekawsze wiersze wyłoni grono jury.
Godz. 19.20 - Występ poetycki Dariusza Kowalskiego - "Addio Norwid"
Addio Norwid - tytuł wieczoru poetyckiego jest połączeniem nazwiska jednego z największych polskich poetów z tytułem jego wiersza. Twórczość Norwida wydaje się zawsze być w sporze ze współczesnością o oblicze cywilizacji, pozostawać w kontrze do kultury masowej. Świat nieustannie mówił „addio” temu wielkiemu myślicielowi, malarzowi, poecie, artyście. Norwid zawsze był osobny, „nieprzystający”, patrzył z boku, z dystansem i przenikliwością. Głębia jego myśli, dojrzały namysł nad kondycją ludzką, relacją człowieka do otaczającej go rzeczywistości, ale przede wszystkim do tego, co go przerasta i niezmiennie pozostaje nieodkryte do końca – to wszystko fascynuje do dzisiaj, a w kontakcie z aktorską interpretacją tekstu okazuje się być dojmująco i niezmiennie aktualne, realne wręcz i otwierające oczy na światy, które zawsze były blisko, a jednak pozostawały i być może pozostają niedostrzeżone, przeczuwane jedynie i zaledwie mgliście wyobrażone… . Doprawdy nie sposób powiedzieć „addio” temu bogactwu znaczeń i głębi prawdy o człowieku, która wyłania się z twórczości Norwida, często uznawanej za niezrozumiałą, enigmatyczną, hermetyczną, nawet dziwaczną (sam autor miał zresztą opinię dziwaka). „ADDIO NORWID” dostarcza klucz do norwidowskiej „enigmy”, otwiera oczy, karmi duszę, zabiera w podróż do świata, do którego kultura masowa po prostu nie jest wstanie nas zaprowadzić. Jeśli chcesz stanąć na progu tajemnicy i zrobić krok dalej, to spotkanie z poezją Norwida jest dla ciebie.
Godz. 20.10 - Koncert Łukasza Jemioły z zespołem "Najlepsze od najlepszych – Tuwim, Niemen, Grechuta"
Podczas koncertu Łukasz Jemioła zagra program „Najlepsze od najlepszych” – piosenki autorstwa najwybitniejszych twórców m.in. Juliana Tuwima, Czesława Niemena czy Marka Grechuty i kilku innych znakomitych. Będzie to niezapomniana uczta muzyczna podczas której nie zabraknie również interakcji z publicznością. Łukasz Jemioła - urodzony w Limanowej, związany z Lublinem i Warszawą wokalista, gitarzysta, ale i twórca piosenek, który odnosi sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Jego piosenki utrzymane są w stylu blues, folk, piosenka poetycka. Ma na koncie również dwie płyty nagrane z laureatem Grammy Włodkiem Pawlikiem. Łukasz Jemioła znakomicie czuje się w kontakcie z publicznością, o czym będą mieli Państwo okazję się przekonać podczas Chojnickiej Nocy Poetów. Na scenie towarzyszyć mu będą znakomici muzycy z którymi na stałe współpracuje: Michał Iwanek - piano, wokal, Krzysztof Pachla - saksofon i Marek Fedor - instrumenty perkusyjne.
Godz. 21.20 - Prezentacja dorobku twórczości poetki Łucji Gocek
Łucja Gocek pochodzi z Małej Cerkwicy, a od 1974 roku mieszka w Chojnicach. Jest poetką wielokrotnie nagradzaną w konkursach literackich. Jej wiersze publikowane były w czasopismach literackich, antologiach i almanachach. Jest autorką tomików: „Mój mały eden”, „A jednak świtanie”, „Zmienne klimaty” i „Szerszy widnokrąg”. Poezja Łucji Gocek prezentowana była także w audycjach Polskiego Radia i Radia PiK. Podczas spotkania będzie można m.in. posłuchać wierszy autorki. Pani Łucja w tym roku zasiada w kapitule konkursu "Jednego Wiersza".
Godz. 21.45 - Recital Magdy Umer "55/75"
Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez Nią piosenki stały się wręcz przebojami. 9 października 2024 r., w dniu swoich 75 urodzin Artystka świętowała Jubileusz 55-lecia na scenie. „Recital 55/75” jest rodzajem muzycznej podróży, której będą towarzyszyć najpiękniejsze piosenki w niezwykłej interpretacji Magdy Umer z towarzyszeniem pianisty Wojciecha Borkowskiego. Usłyszymy utwory z płyt Noce i sny, Wciąż się na coś czeka oraz piosenki – wizytówki artystki, ale także ikony polskiej piosenki literackiej: Już szumią kasztany, Oczy tej małej i O niebieskim pachnącym groszku. Jak na Mistrzynię Mowy Polskiej przystało (2005) Magda pięknie opowiada o autorach tych piosenek i o swoim życiu. Tworzy z nich spektakl.
Magda Umer jest nie tylko pieśniarką. Wyreżyserowała wiele wspaniałych koncertów i widowisk teatralnych. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich. Podczas Nocy Poetów usłyszymy piosenki Wojciecha Niżyńskiego, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Haliny Poświatowskiej, Wojciecha Młynarskiego a także utwory z własnym tekstem Magdy Umer, z muzyką Krzysztofa Knittla, Wojciecha Trzcińskiego, Jarosława Abramowa, Zygmunta Koniecznego, Seweryna Krajewskiego, Janusza Bogackiego, Waldemara Kazaneckiego, Freda Buscaglione, Bułata Okudżawy, Jerzego Wasowskiego, Adama Sławińskiego, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Matuszkiewicza.
Zapraszamy!
ChCK
ChCK
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.