20-05-22
Gm. Karsin - GM. Czersk. KOMUNIKAT
Zabiegi agrolotnicze przeciwko brudnicy mniszce
W dniach 20.05-30.06 na terenie Nadleśnictwa Lipusz (Leśnictwo Zarośle, Wiele, Głuchy Bór) odbywać się będą zabiegi agrolotnicze związane z ochroną lasu – zabieg przeciwko szkodnikowi pierwotnemu drzewostanów sosnowych – brudnicy mniszce. Terminy zabiegu mogą ulec zmianie, o ile wystąpią niesprzyjające warunki pogodowe (deszcze, silne wiatry) do ich przeprowadzenia. Lokalizacja zabiegów może ulec korekcie po przeprowadzeniu ostatecznej obserwacji występowania szkodnika.
W okresie zwalczania brudnicy mniszki Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz wprowadzi okresowy zakaz wstępu do lasu.
Zabiegi zostaną wykonane przy użyciu środka chemicznego DIMILIN 480 S.C.z dodatkiem środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe IKAR 95EC. Ważną zaletą środka jest selektywność dla owadów pożytecznych. Środek ten zostanie zastosowany w dawce 0,1 l na 1 ha – w tej ilości nie jest szkodliwy dla pszczół. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 24 godziny. W związku z tym należy przestrzegać zakazu i niezbierania grzybów i innych płodów runa leśnego. Zabiegiem objęte zostaną jedynie tereny leśne z wyłączeniem stref buforowych od pasiek, krawędzi jezdni dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg krajowych, zbiorników i cieków wodnych, oraz innych nie będących celem zabiegu terenów nieużytkowanych rolniczo.
Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo (gradacja). Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej (gradacja) gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny. Największa gradacja tego szkodnika miała miejsce w Polsce w latach 1978-1984. W okresie kulminacyjnym jej rozwoju, w 1982 r. opryskiem objęto 2 303 000 ha lasów. Do wykonania zabiegów użyto wtedy 159 samolotów i 23 śmigłowce.
UG Karsin
W związku z gradacją, czyli masowym pojawieniem się szkodników, a dokładniej brudnicy mniszki, zagrażającej trwałości naszych lasów, Nadleśnictwo Czersk pragnie poinformować o planowanych zabiegach agrolotniczych.
W ciągu kilku dni w przedziale od 27 maja do 20 czerwca wykonamy niezbędne zabiegi wyłącznie na terenach leśnych Nadleśnictwa Czersk (dokładniej w Leśnictwach Czersk, Malachin, Juńcza, Odry, Olszyny i Płecno) oraz w lasach prywatnych (niestanowiących własności Skarbu Państwa) w obrębie ewidencyjnym Mokre, Gotelp, Łukowo, Krzyż, Kwieki, Bielawy, Rytel, Czarniż, Kosobudy, Huta. Ostatecznie wskazany obszar zostanie pomniejszony wyłącznie do obszarów o największym zagrożeniu, o którym poinformujemy w kolejnym artykule.
Wyboru obszarów objętych zabiegiem dokonaliśmy na podstawie prowadzonej całorocznej obserwacji wszystkich stadiów rozwoju tego szkodliwego owada, który stanowi największe niebezpieczeństwo naszych lasów.
Na przeprowadzenie zabiegu uzyskaliśmy wszelkie niezbędne zgody m.in. z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Środkiem użytym do zabiegu będzie DIMILIN 480 SC lub FORAY 76B. W załącznikach do decyzji MRiRW dla ww. środków ochrony roślin wymieniono warunki ich bezpiecznego stosowania, które przekazujemy do wiadomości:
• Foray 76 B
Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji): Nie dotyczy.
• DIMILIN 480 SC
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji): Runo leśne – 24 godziny.
Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchniach roślin.
Planowany zabieg zostanie uzgodniony ze Starostą powiatu chojnickiego, a informacje przesłane zostały do Urzędu Miejskiego w Czersku, Urzędu Miejskiego w Brusach.
Przed terminem akcji zwalczania, na drogach wjazdowych do lasu objętego zabiegiem zostaną wywieszone znaki informujące o zakazie wstępu do lasu, który zostanie ogłoszony.
Nadleśnictwo Czersk
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.