4-09-20
Powiat chojnicki. Od początku roku na terenie powiatu chojnickiego doszło do zaginięcia 24 osób, z czego 3 to zgłoszenia z ostatniego tygodnia.
ZAGINIĘCIA - zadbaj o bezpieczeństwo osób
starszych. Może w tym pomóc lokalizator, dzięki
któremu szybciej można odnaleźć osobę
poszukiwaną i uratować życie


W związku z zaginięciami, jakie mają miejsce w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu Policja apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na starszych i schorowanych członków rodzin, bo to oni najczęściej wychodzą z domu i nie potrafią do niego powrócić. Aby zapobiec podobnym zdarzeniem, które wprowadzają wiele niepokoju zarówno wśród członków rodzin jak i mundurowych - prosimy o zapoznane się z poniższą informacją, która pomoże w znacznym stopniu ustrzec się przed takim wydarzeniami, które mogą zakończyć się tragicznie.


W przypadku osób starszych i schorowanych ważne jest, aby zapewnić im stałą opiekę i nie dopuszczać do sytuacji rodzącej ryzyko zagubienia się. Zaginięcie to poważne zagrożenie dla seniorów. Zadbajmy, aby osoby starsze były wyposażone w urządzenia służące do lokalizacji, posiadały wszytą w ubranie „metkę” z adresem zamieszkania oraz telefonem kontaktowym opiekuna.

Od początku roku na terenie powiatu chojnickiego doszło do zaginięcia 24 osób, z czego 3 to zgłoszenia z ostatniego tygodnia. Są to w szczególności osoby starsze. W poszukiwaniach zawsze bierze udział duża liczba policjantów. Komendant najczęściej ogłasza również alarm dla jednostki. Oznacza to, że w komendzie muszą stawić się wszyscy policjanci, nawet ci, którzy mają wolne. Do akcji wkraczają policyjne psy tropiące i bardzo często w działania angażują się członkowie rodzin oraz mieszkańcy okolicy. W razie potrzeby Policja ściąga śmigłowiec z kamerą termowizyjną na pokładzie, a także w uzasadnionych przypadkach wzywa się grupę płetwonurków. W działaniach poszukiwawczych często też biorą udział łodzie policyjne z których policjanci sprawdzają linie brzegowe jezior i rzek . Nocą najczęściej akcje są przerywane. Natomiast nocą w lesie jest coraz zimniej. Dla starszej i chorej osoby zimna noc w samotności może skończyć się tragicznie. By zapobiec w przyszłości podobnych sytuacji policjanci chcą uczulić szczególnie osoby opiekujące się seniorami.

Zaginięcia to bardzo poważny problem społeczny. W Polsce duży odsetek zaginionych stanowią seniorzy. Przyczyną zaginięcia w przypadku starszych osób bardzo często są:
- choroby:  choroba Alzheimera, depresja, schizofrenia, demencja starcza, wylew, zawał, padaczka.

Zdarza się, że starszej osobie przytrafia się wypadek poza domem, trafia do szpitala, a rodzina nie wie gdzie jej szukać. W wyniku urazu może też stracić pamięć i nie być w stanie powiedzieć, kim jest. Starsze osoby często też po prostu nie pamiętają drogi powrotnej do domu.

Mieszkając z osobą starszą, która dodatkowo ma kłopoty z pamięcią należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą zapobiec zaginięciu lub pomóc w odnalezieniu, jeśli już do niego dojdzie:

-    na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego należy wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu;
-    na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje;
-    jeżeli nasz bliski przyjmuje leki należy dopilnować, aby robił to regularnie i zawsze miał je przy sobie;
-    jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny;
-    warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby;
-    jeśli starsza osoba mieszka sama to należy minimum raz dziennie nawiązać z nią kontakt oraz poprosić sąsiadów, aby mieli na uwadze czy z naszym bliskim nie dzieje się nic złego;
-    warto znać ulubione miejsca seniora, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.

                                      PIERWSZE DZIAŁANIA PO ZAGINIĘCIU:

-    jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji;
-    przekaż Policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej;
-    dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają  lub pracują w pobliżu;
-    sprawdź szpitale i wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych;

                                     JAK MONITOROWAĆ OSOBY STARSZE?

Dobre rozwiązanie jest oparte na niewielkim urządzeniu (lokalizatorze np. w formie zegarka, bransoletki lub może być umieszczone w specjalnym np. trudnym do ściągnięcia etui ), które noszone przez osobę starszą pozwala na szybkie zlokalizowanie osoby w chwili zaginięcia.

Poprzez takie profilaktyczne działanie mamy możliwość błyskawicznego zlokalizowania osoby zaginionej, posiadamy natychmiastową informację w przypadku, gdy osoba którą się opiekujemy opuści obszar zdefiniowany, jako bezpieczny. A to wszystko daje nam większy spokój oraz zapewni bezpieczeństwo osobie, która może być narażona na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

KPP Chojnice





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.