24-11-21
Powiat starogardzki. Trasa Czersk – Starogard Gdański
Zdarzenia na DK 22: Potrącenie na przejściu.
Nietrzeźwi kierujący. Jedno auto rozbite na latarni...


Policjanci ze starogardzkiej komendy wyjaśniaj okoliczności zderzania drogowego z udziałem osoby pieszej. 31-latka kierująca mercedesem potrąciła kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Poszkodowana 34-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Mundurowi apelują o ostrożność na drodze.Wczoraj nad ranem, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim otrzymał informacje o potrąceniu pieszego. Do zdarzenia doszło w Sucuminie na drodze krajowej nr 22 (miejsce - zdjęcie powyżej). Na miejsce pojechali funkcjonariusze ruchu drogowego oraz policyjny technik. Jak ustalili wstępnie mundurowi, kierująca mercedesem nie ustąpiła pierwszeństwa kobiecie przechodzącej przez przejście dla pieszych, w wyniku czego doszło do jej potrącenia. 34-latka doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala. Kierująca 31-letnia mieszkanka powiatu starogardzkiego została przebadana na zawartość alkoholu w organizmie, które wykazało, że była trzeźwa. Teraz funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają bliższe okoliczności tego zdarzenia.

Pamiętajmy!

Relacje kierowca - pieszy mają bardzo szczególną rolę. Wzajemne poszanowanie praw, respektowanie obowiązków wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niestety to piesi ponoszą największe skutki – w konfrontacji z autem nie mają żadnych szans.

Kierowcy muszą pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza kiedy zbliżają się do przejść dla pieszych. Piesi natomiast powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody.


Nietrzeźwi kierujący. Jedno auto rozbite na latarni...
Wczoraj po południu policjanci ze Zblewa zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę, który poruszał się swoim jednośladem bez kasku ochraniającego głowę. Podczas rozmowy z kierowcą okazało się, że 57-latek spożywał wcześniej alkohol. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 3 promile. Na szczęście dzięki interwencji policjantów, w tym przypadku nie doszło do żadnej tragedii. Funkcjonariusze udaremnili cykliście możliwość kontynuowania dalszej jazdy.

Kilka godzin później policjanci ze starogardzkiej drogówki zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, rozbił swoje auto na latarni ulicznej. Do zdarzenia doszło w Starogardzie Gdańskim na tzw. Berlince. Sprawca porzucił rozbite volvo i oddalił się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze bardzo szybko ustalili właściciela auta. Mundurowi odwiedzili go w miejscu zamieszkania. W trakcie rozmowy okazało się, że jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo wyszło na jaw, że 24-latek, do stycznia 2022 roku posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Teraz obaj kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo drogowe, czyli kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym. Dodatkowo motorowerzysta odpowie za jazdę bez kasku, a kierowca volvo za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz niestosowanie się do wyroku sądu.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Mundurowi po raz kolejny apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i ryzykowania jazdy pod jego wpływem.

KPP Starogard Gdański

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.