23-09-21
Czersk. Temat dróg, wkrótce nowa sieć gazowa
Zebranie osiedla „Tucholskie” w Czersku

W większości sprawy podejmowane na wczorajszym (22.09) zebraniu „Tucholskiego” w Czersku dotyczyły stanu dróg, które jak mówił sam przewodniczący zarządu osiedla, są w złym stanie.

Nadzieją na zmianę takiego stanu rzeczy mogą być powstające projekty (dokumentacja techniczna) przebudowy traktów, zlecone przez czerski magistrat. Dodatkowo planowana jest (zostały złożone wnioski w/s dofinansowania) przebudowa dróg – ulic na Osiedlu Piastowskim, ul. Podleśnej oraz części ul. Alei 1000-lecia (budowa parkingu u zbiegu Browarowej i Alei 1000-lecia oraz przy wejściu do pobliskiego parku, a także poszerzenie obecnego chodnika na odcinku od Browarowej do wejścia do parku). W tym roku powinna być jeszcze wybudowana droga dojazdowa do Parku Borowiackiego – od strony ul. Podleśnej. Dodatkowo planowane jest sukcesywne utwardzanie gruntowych dróg oraz rozbudowa oświetlenia.
Na zebraniu padały też uwagi co do stanu opieki zdrowotnej w Czersku (temat szerzej podejmiemy w relacji z zebrania osiedla „Starogardzkiego”). Podpowiadano też, aby przebudować przejście przy  Czerskiej Strudze w Parku Borowiackim w ten sposób, aby drewnianą kładkę zastąpić nasypem wyłożonym polbrukiem. Dzięki temu nie będzie już konieczności ciągłej konserwacji drewnianych konstrukcji, która jest dodatkowo bardzo śliska podczas deszczowej pory czy opadów śniegu.

Burmistrz Czerska zapowiedział, że wkrótce spółka gazownicza ma budować gazociąg do osiedla (bloki – budynki komunalne), które ma powstać w rejonie ul. Długiej. Do sieci będzie można podłączyć też domy znajdujące się na trasie sieci, m.in. z ul. Tucholskiej – od skrzyżowania z ul. Starego Urzędu w kierunku Tucholi i ul. Długiej.

Temat modernizacji drogi wojewódzkiej nr 237, biegnącej przez osiedle przedstawiliśmy – TUTAJ.

Mieszkańcy przegłosowali również (jednogłośnie) plan wydatków z budżetu osiedlowego na 2022 rok:
- modernizacja ulicy 60-lecia płytami yomb i drugi etap ulicy Zabrockiego – 28 000 zł
- modernizacja drogi przy ul Bohaterów Września płytami yomb drugi etap do ulicy Łąkowej szerokość 3 m - 16 500 zł
- budowa chodnika na ulicy Łąkowej na odcinku 30 m i szerokości 1,1m - 8000 zł
 (przebudowa istniejącego chodnika zniszczonego przez pojazdy mechaniczne - płytki chodnikowe)
- utrzymanie przystanków autobusowych ul. Tucholska - 500 zł
- współorganizowanie imprez kulturalnych, organizowanie imprez sportowych i festynów sportowych - 1252 zł (udział w Czerskich Spotkaniach Wielkanocnych, gminnych dożynkach, pikniku, wsparcie dla przedszkola „Mikołajki”, wsparcie finansowe rodzinnych biegów przełajowych, festyny sportowe)

Wnioski do budżetu gminy Czersk na 2022 rok:
- opracowanie dokumentacji na utwardzenie płytami yomb - drugi etap na ulicy Ceynowy i oświetlenie uliczne drugi etap do ulicy Długiej
- opracowanie dokumentacji na utwardzenie płytami yomb ulicy Poziomkowej
- opracowanie dokumentacji i na utwardzenie płytami yomb ulicy Truskawkowej
- opracowanie dokumentacji na utwardzenie płytami yomb i oświetlenia ulicy Myśliwskiej
- opracowanie dokumentacji na utwardzenie płytami yomb i oświetlenie uliczne ul. Jasnocha
- ustawienie trzech punktów świetlnych na ulicy Bohaterów Września

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.