28-09-21
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
Zebranie wiejskie w Łęgu-Kolonii. Na mieszkańców czekał tort. Drogi, przejazdy kolejowe, podział środków, wnioski

Wprawdzie oficjalne otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Łęgu-Kolonii nastąpi w dniu 23 października (godz. 15.00) , ale już wczoraj (17.09) podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy skorzystali z nowego lokum. Czekał na nich słodki poczęstunek, m.in. pyszny tort.

W tej miłej atmosferze nie zabrakło pytań, przede wszystkim do burmistrza Czerska, który odpowiadał zainteresowanym uczestnikom zabrania. Podejmowano temat modernizacji dróg, m.in. drogi krajowej nr 22 (planowane rozpoczęcie remontu „krajówki” przewidywane w 2023
 roku). Mieszkańcy dowiedzieli się od włodarza, że jest pomysł na zajęcie się w końcu powiatową drogą z Łęga do Przyjaźni. Burmistrz chce, aby gruntowy trakt przejęła gmina Czersk pod warunkiem wspólnego uczestniczenia w jego utwardzeniu przez Powiat Chojnicki. Wkrótce rozmowy ze starostą chojnickim w tej kwestii mają się rozpocząć.

Rolnicy pytali też o przejazdy kolejowe, które mają być zlikwidowane, gdy będzie modernizowana linia kolejowa 203. Burmistrz zapowiedział , że niedługo może pojawić się pierwsze opracowanie ze strony kolei w tej sprawie, jednak już teraz wiadomo, że przejazdów będzie mniej. Nie oznacza to jednak pozostawienie rolników samych sobie, ponieważ mają powstać dodatkowe drogi dojazdowe, tam gdzie przejazd już nie będzie możliwy – dojazd równoległy, wzdłuż torów do czynnych przejazdów, których w Łęgu-Kolonii ma pozostać kilka.

Podział środków z Funduszu Sołeckiego na 2022 rok:
- remont dróg gminnych w sołectwie poprzez nawiezienie - żużel ekologiczny - 7000 zł
- modernizacja drogi gminnej w Szałamajach - płyty yomb - kontynuacja - 14000 zł
- organizacja/współorganizacja imprez (Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Mikołajki) - 3604 zł
- wyposażenie świetlicy wiejskiej poprzez zakup rolet - 8000 zł
- doposażenie placu zabaw w Łęgu-Kolonii - 5000 zł - urządzenie i utrzymanie zieleni przy świetlicy 2000 zł

(red)


Wnioski (GMINA, POWIAT), zdjęcia:

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.