30-10-19
Czersk. Burmistrz mówił o pracach nad projektem budżetu
Żłobka w przyszłym roku nie będzie,
działka ma iść pod młotek

Na wczorajszej (29.10) sesji RM burmistrz Czerska Przemysław Biesek – Talewski mówił też o pracach nad projektem budżetu na 2020 rok.

Trwają intensywne prace nad tym dokumentem (radni mają go otrzymać do 15 listopada br.) Włodarz mówił, że prace nie są komfortowe ze względu na sytuację w jakiej znajdują się obecnie samorządy. Drastycznie spada różnica między dochodami a wydatkami bieżącymi , dodając do tego konieczność spłaty zaciągniętych kredytów pozostaje bardzo mała kwota do realizacji zadań inwestycyjnych. Zadań jest dużo, a trzeba zabezpieczyć wkład własny.

Konieczne jest zatrzymanie trendu z ostatnich kilku lat – bardzo silnego wzrostu wydatków bieżących. Nie da się tego zrobić jednorazowo. Burmistrz zapowiedział, że w związku z planami realizacji nowych inwestycji (drogi, rewitalizacja Czerska), podjął decyzję, że nie będzie w przyszłym roku zapowiadanej budowy żłobka (na 100 osób, przy Przedszkolu Samorządowym nr 2).  Pomimo tego, że gmina otrzymałaby ok. 3 mln dofinansowania, to musiałaby mieć wkład własny w wysokości 1,5 – 2 mln zł. Ponadto żłobek generowałby wydatki bieżące w wysokości 800 tys. zł. rocznie.  Przemysław Biesek – Talewski powiedział, że samorząd będzie starał się wspierać mniejsze, prywatne żłobki.

Przy okazji włodarz oznajmił, że po to, by sfinansować inwestycje, gmina potrzebuje dochodów ze sprzedaży majątku.  Zapowiedział, że w projekcie budżetu na 2020 roku będzie założenie o sprzedaży działki przy Alei 1000-lecia – za co najmniej tyle, za ile gmina ją kupiła od czerskiej parafii (450 tys. zł).

Dyskusja (wideo – od 2:06:07 do 2:15:12) - kliknij w link - tutaj

Przypomnijmy, na działce przy Alei 1000-lecia w Czersku kupionej przez gminę od miejscowej parafii miał powstać parking. Późnie pojawiła się koncepcja budowy w tym miejscu np. żłobka. Gmina kupiła tę działkę o pow. 4672 m2 w 2017 roku od czerskiej parafii za kwotę 450 tys. zł. Teraz działka ma iść pod młotek.

(red)

Działka jest zlokalizowana w pobliżu stadionu miejskiego, kościoła i parku:

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.