10-11-21
Powiat chojnicki. Napastnik uderzył funkcjonariusza głową w twarz, a także okaleczył dłoń policjantki
Znęcał się nad rodziną. Rzucił się na policjantów

Policjanci z chojnickiego zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali wczoraj agresywnego 28-latka, który podczas interwencji domowej zaatakował funkcjonariuszy, a tym samym naruszył ich nietykalność cielesną.

Wczoraj (9.11) kilka minut po godzinie 15.00 oficer dyżurny otrzymał informacje o awanturze, do której doszło w jednym z mieszkań na terenie Chojnic. Kiedy na miejscu pojawili się stróże prawa, agresja która skierowana była wobec żony i dzieci, została skierowana także wobec interweniujących mundurowych. 28-latek nie reagował na żadne wydawane polecania mundurowych i w trakcie obezwładniania rzucił się na nich uderzając policjanta głową w twarz, a także okaleczył dłoń policjantki. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Noc spędził w policyjnym areszcie. Policjanci w związku ze stosowaną przemocą w tej rodzinie założyli niebieską kartę.

W wyniku przeprowadzonych czynności na podstawie zebranych materiałów dowodowych mężczyźnie zostały przedstawione zarzuty znęcania się nad rodziną, a także za naruszenie nietykalności cielesnej interweniujących policjantów. Prokurator po zapoznaniu sią z aktami sprawy zastosował wobec niego dozór oraz zakaz zbliżania się do rodziny, a także nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a za znęcanie się nad osobą najbliższą do 5 lat więzienia.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zarówno policjant w mundurze, jak policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy. Jeżeli do ataku dochodzi  poprzez działanie wspólnie z inną osobą albo dojdzie do użycia broni palnej wobec policjanta lub innego niebezpiecznego narzędzia  (np. noża, pałki) to kara za taki atak wynosi do 10 lat więzienia.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.