11-10-20
POMORSKIE. Zredukowana zostanie zbędna biurokracja
ZUS rozliczy składki za firmy

Zarząd ZUS przyjął plan dotyczącego kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na najbliższe trzy lata. Ich funkcjonowanie ulegnie przez ten czas głębokiemu przeobrażeniu.Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten sposób weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za rozliczenia.   |  fot. D. Wałdoch

ZUS m.in. planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten sposób zredukowana zostanie zbędna biurokracja, a biznes będzie łatwiej prowadzić. Po reformie rozliczenia będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały specjalistycznych umiejętności. Dzięki temu ZUS zapobiegnie błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek.

Przedsiębiorcy zaś będą mieli pewności, co do swoich rozliczeń. Ponadto reforma pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających. Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. Bedzie to wyglądało podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego.

Zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla ZUS, jednak ma on już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadził między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Ma też za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego.

Regionalny Rzecznik Prasowy woj. pom. Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.