10-05-18
Czersk. Jest sądowy nakaz zapłaty
Zwolnione księgowe z czerskiego MGOPS
mają otrzymać zaległe wynagrodzenia


Sąd Pracy w Człuchowie wydał sądowy nakaz zapłaty wynagrodzeń, które mają otrzymać zwolnione w 2015 roku pracownice czerskiego MGOPS – dwie księgowe. MGOPS w ciągu 14 dni może jeszcze złożyć sprzeciw do wspomnianego nakazu.

Przypomnijmy, w marcu br. przed Sądem Pracy w Człuchowie doszło do zawarcia ugody. Strony Miejsko-Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Czersku i wspomniane panie porozumiały się i zakończono trwający ok. 2,5 spór o powrót do pracy. Kobiety zostały przywrócone do pracy, jednak następnego dnia stosunek pracy został polubownie rozwiązany, ponieważ zainteresowane mają już nową pracę.

Władysław Rzepczyński, pełnomocnik obu pań, informuje, że sądowy nakaz zapłaty jest finałem  sądowego postępowania przed Sądem Pracy w Człuchowie. Księgowa ma otrzymać 106 tys. zł - pensja księgowej wraz z trzynastką, zaległe wynagrodzenie za cały okres od momentu zwolnienia w listopadzie 2015 roku do 17 marca 2018 roku, gdy zawarto ugodę (była szefową związku zawodowego, pracodawca zwalniając ją nie wystąpił o opinię do związku zawodowego). Z kolei główna księgowa może liczyć na 24 tys. zł – wynagrodzenie głównej księgowej za okres trzech miesięcy.

Przypomnijmy, Jolanta Fierek obecna burmistrz Czerska, złożyła zawiadomienie w prokuraturze, (śledztwo umorzono) w sprawie rzekomej niegospodarności, do której miało dochodzić w MGOPS. Ostatnio włodarz zapowiedziała, że będzie publikować materiały, wraz z dokumentami ze śledztwa prokuratorskiego. Jak na razie do wspomnianej publikacji nie doszło.

Prezes Sądu Rejonowego w Człuchowie Marek Osowicki informuje, że sąd wydając nakaz zapłaty bada stosowny wniosek pod względem formalnym w trybie upominawczym. Stwierdza czy są przesłanki do jego wydania. Jeśli MGOPS w Czersku w ciągu 14 dni złoży sprzeciw, to taki nakaz upada. Wtedy sąd zajmie się badaniem wniosku pod względem merytorycznym.

Sylwia Tomaszewska, dyrektor MGOPS w Czersku informuje, że sprawę wydanego sądowego nakazu zapłaty bada prawnik ośrodka. Nie została jeszcze podjęta decyzja czy wynagrodzenia zostaną wypłacone czy być może będzie złożony sprzeciw do nakazu.

Władysław Rzepczyński uważa, że kwoty podane w nakazie wynikają z przepisów prawa. Jeżeli MGOPS odmówi zapłaty, to powstaną kolejne koszty sądowe, za które zapłacą podatnicy. Niewykluczone jest również złożenie pozwu o wypłatę odszkodowania.

Do sprawy wrócimy.

(red) 


 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.