5-07-17
Czersk.  Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Czersku
Ocenie poddana została książka pt. „Saszeńka”

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się  30 czerwca w Bibliotece Publicznej w Czersku,  ocenie poddana została książka pt. „Saszeńka” autorstwa brytyjskiego historyka Simona Montefiore, który mieszka z żoną, również pisarką, Santą Montefiore i dwojgiem dzieci w Londynie. Spod jego pióra, wyszło wiele książek i artykułów dotyczących historii Rosji, których bohaterami uczynił Katarzynę Wielką, Potiomkina oraz Stalina.

Powieść historyczno – obyczajowa „Saszeńka” podzielona jest na trzy części i przedstawia dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tytułowa bohaterka, córka bankiera z Petersburga, angażuje się w podziemny ruch rewolucyjny i zostaje oddanym bolszewikiem. Partia staje się jej bogiem i nie widzi innego celu w życiu. Poznaje przywódców bolszewickich, zostaje sekretarką Lenina i żoną wysokiego oficera NKWD. W latach trzydziestych nawiązuje burzliwy romans z pisarzem. Bohaterką ostatniej części powieści, której akcja rozgrywa się w 1994 roku, jest wnuczka Saszeńki, młoda absolwentka historii. Zdaniem uczestników piątkowego spotkania pierwsza część książki jest nieco nudna, za bardzo upolityczniona, natomiast, kiedy  w kolejnych częściach, pierwszoplanowe stają się emocje, miłość, namiętność, poświęcenie, śmierć, czytelnik jest bardziej zaangażowany w losy głównej bohaterki,  a powieść czyta się jednym tchem. Klubowicze zapytani, jaką ocenę wystawiliby omawianemu utworowi, jednogłośnie odpowiedzieli, że ocenę bardzo dobrą.  

W „Saszeńce” jest wiele łez, jest śmierć i strach, jest rozdzielenie rodziców od dzieci, ale jest też miłość. Klubowicze podsumowali spotkanie stwierdzeniem, że w obliczu zła i terroru, jakim charakteryzował się ZSRR pod rządami Stalina, można ocalić człowieczeństwo i że żaden system, nawet tak okrutny, nie jest w stanie pozbawić człowieka potrzeby dawania i przyjmowania miłości.

Opiekun – moderator
Anna Brzezińska

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.