(AKTUALIZACJA)
12-08-17, godz. 5.30
W powiecie chojnickim w wyniku
nocnych nawałnic zginęły trzy osoby

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku w wyniku nawałnic w powiecie chojnickim  zginęły trzy osoby: w Konarzynach - w wyniku powalonego drzewa, które spadło na budynek, w miejscowości  Swornegacie - drzewo przewróciło się na namiot, w Suszku (gm. Czersk).

W tym ostatnim przypadku jeszcze nie ma informacji na temat okoliczności tragicznego zdarzenia, bo strażacy wciąż torują sobie drogę do miejscowości, wycinając powalone drzewa. Na miejscu pracuje bardzo dużo zastępów straży pożarnej.

Więcej informacji wkrótce.
12-08-17
Gm. Czersk. Strażacy usuwają skutki gwałtownych burz
Nawałnice wyrządziły
ogromne szkody


Ogromne szkody wyrządziły gwałtowne burze, które przeszły wczoraj (11.08) m.in. przez powiat chojnicki, w tym gm. Czersk.  Nawałnica dotarła do powiatu chojnickiego w piątek ok. godz. 22.30. Drzewa łamały się jak zapałki, są informacje o zerwanych dachach budynków. W Chojnicach zarejestrowano porywy wiatru sięgające ok. 130 km/h (informacja Polskich Łowców Burz - poniżej).

Wiele dróg było i wciąż jest zablokowanych przez powalone drzewa. Druhowie interweniowali m.in. na drodze krajowej 22, drodze wojewódzkiej trasa Czersk – Tuchola, drogach powiatowych i gminnych. Bardzo dużo gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu.

Na miejscu wciąż pracują strażacy (12.08. – godz. 4.00) oraz inne służby ratunkowe. Do powiatu chojnickiego ściągnięte zostały dodatkowe jednostki straży pożarnej.

Jak informują nasi czytelnicy, w niektórych miejscach widać ślady przejścia trąby powietrznej. W okolicy Rytla zniszczone są duże połacie lasu.

Straty są ogromne. Dopiero rano będzie widać ich rozmiar.

W galerii umieszczamy pierwsze zdjęcia z nawałnicy, która przeszła przez gm. Czersk (trasa Czersk - Tuchola, droga krajowa 22, droga powiatowa - okolice Ostrowitego - fot. nadesłane). Wkrótce więcej fotografii oraz kolejne informacje.

Informacje od Polskich łowców Burz
W piątek (11.08), ok. godz. 22.00 Polscy Łowcy Burz na swoim profilu na portalu społecznościowym  informowali o zagrożeniu – pisali, że najsilniejsze burze kierują się na woj. kujawsko-pomorskie i zachodnią część woj. łódzkiego, później zagrożone będzie m.in. Pomorze Gdańskie.

Treść informacji:

„Bardzo niebezpieczny mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) z wbudowanymi superkomórkami burzowymi przemieszcza się w pasie od Kujaw po południe Wielkopolski. Na Kujawach zaobserwowano sygnatury radarowe w kształcie łuku (bowing segments) świadczące o możliwości wystąpienia niszczących porywów wiatru. Zagrożone jest m.in. Nakło nad Notecią, Bydgoszcz czy Inowrocław. To jest skrajnie niebezpieczna sytuacja. Najsilniejsze burze kierują się na woj. kujawsko-pomorskie i zachodnią część woj. łódzkiego, później zagrożone będzie m.in. Pomorze Gdańskie.”

Poniżej komunikat i grafika umieszczone przez Polskich Łowców Burz - stan na godz. 1:10 (12.08):

„Gwałtowny system burzowy powoli opuszcza nasz kraj i przemieszcza się nad Bałtyk. Towarzyszyła mu spektakularna sygnatura radarowa bow echo świadcząca o bardzo silnych prądach zstępujących, jakie tworzyły się wewnątrz tego potężnego układu. Na zobrazowaniu radarowym poniżej widać dojrzałą postać bow echo wraz z rozwiniętym cyklonicznym zawirowaniem mezoskalowym (na południe od Lęborka). Z drugiej strony bow echo czasami rozwija się zawirowanie antycykloniczne - w naszym wypadku, jeśli ono się pojawiło, było znacznie słabsze od zawirowania cyklonicznego. Wiatr w wielu miejscach w porywach osiągał prędkość huraganu, czyniąc ogromne szkody.  

 Oto porywy wiatru, które zostały zaobserwowane na posterunkach i stacjach IMiGW w ciągu ostatnich kilku godzin (pomiary jeszcze nie zweryfikowane):

- Elbląg Milejewo - 42,2 m/s (wiatr o sile T3 w skali Torro) !!!
- Chrząstowo nad Notecią - 36 m/s
- Gniezno - 34,8 m/s
- Chojnice - 31,2 m/s
- Grudziądz - 28,6 m/s
- Nowa Pasłęka - 27,7 m/s
- Słupca - 26,1 m/s
 

Niestety, to dla tysięcy osób jest wyjątkowo ciężka noc. Prawdziwą skalę zniszczeń wywołanych przez niszczycielski wiatr i gwałtowne opady zobaczymy dopiero nad ranem.

Źródło danych: monitor.pogodynka.pl
Źródło zobrazowania radarowego: niekomercyjna aplikacja
radar-opadow.pl na podstawie danych udostępnionych przez

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB (IMGW PIB)  


Bieżące informacje dostępne są na profilu:
http://www.facebook.com/lowcyburz/

 

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.