22-08-17
Gm. Czersk. Wojewoda nie wspomina o prośbie burmistrz dotyczącej wysłania wojska
KOMENTARZ WOJEWODY W SPRAWIE OŚWIADCZENIA BURMISTRZ CZERSKA

Publikujemy komentarz Wojewody Pomorskiego, który pojawił się profilu fb. Wojewoda odnosi się do oświadczenia burmistrz Jolanty Fierek (zobacz TUTAJ), która informowała, że prosiła wojewodę o pomoc wojska w dniu 13.08 podczas rozmowy telefonicznej. Przypomnijmy, wojewoda zadzwonił do burmistrz po spotkaniu (zwołanym z inicjatywy sołtysa Rytla), które odbyło się w Rytlu w niedzielę 13 sierpnia (zobacz artykuł).

Komentarz wojewody pomorskiego:
„Prawdą jest, że w dniu 13.08 br. wojewoda pomorski Dariusz Drelich w celu weryfikacji doniesień z sołectwa Rytel zadzwonił w godzinach wieczornych do burmistrz Czerska Jolanty Fierek. Burmistrz zapewniała, że sytuacja w kierowanej przez nią gminie jest pod kontrolą gminnego sztabu kryzysowego. Dodatkowo, pomimo apeli sołtysa, na które powołał się podczas rozmowy Wojewoda, Burmistrz stwierdziła że radzi sobie z zadaniami.

Wojewoda mimo zapewnień sprawdzał na bieżąco stan prac i koordynację pomocy w Rytlu, jak i całej gminie Czersk oraz wszystkich pozostałych gminach województwa, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Wojewoda jednak koordynując akcję służb na tym terenie, pozostając w stałym kontakcie z przedstawicielami PSP i kierującym akcją Komendantem Wojewódzkim PSP w Gdańsku, zakładał wzmocnienie działań strażaków poprzez zaangażowanie sił i środków Wojska Polskiego. Chodziło o ciężki, specjalistyczny sprzęt będący wyłącznie w dyspozycji wojska i jego operatorów, który skierowany miał zostać, do udrożnienia kanału rzeki Brdy, tak aby zapobiec ewentualnym podtopieniom.

Wojewoda Pomorski, po otrzymaniu „zapotrzebowania do użycia sił zbrojnych w celu udrożnienia kanału rzeki Brda i przejazdu do zapory” od KW Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w poniedziałek o 11.08 sporządził wniosek o użycie wojska w miejscowości Rytel. O godz. 12.23 wniosek w sprawie wydzielenia sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej został wysłany do MON.”

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.