11-10-17
Powiat chojnicki. Wizyta m.in. w Czersku i Rytlu
Po nawałnicach. Wojewoda odwiedził poszkodowanych

Czarna Dąbrówka, Parchowo, Sylczno, Brusy, Wysoka Zaborska, Główczewice, Lotyń, Czersk i Rytel – to miejscowości, które odwiedził wczoraj (10.10) Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Spotykał się z poszkodowanymi rodzinami i gospodarzami gmin. Rozmowy dotyczyły nie tylko realizacji zadań pomocowych ale też sytuacji konkretnych rodzin i osób, które z różnych względów m. in. zdrowotnych potrzebują dodatkowego wsparcia.

Część z poszkodowanych oprócz zasiłków otrzymała także kontenery mieszkalne (koszty wynajmu pokrywają budżet państwa w 80 proc. i jednostka samorządu terytorialnego w 20 proc.) Do tej pory ogrzewane kontenery przekazano siedmiu rodzinom z Leśna, Brus, Mydlity i Sylczna (zapotrzebowanie na kontenery zgłaszają wojewodzie władze gminy).

Wojewoda na miejscu sprawdzał stan odbudowy zniszczonych budynków mieszkalnych, gospodarczych i infrastruktury komunalnej. Przypomnijmy, że wojewoda o sytuacji poszkodowanych rodzin jest informowany na bieżąco m.in. przez Wydział Polityki Społecznej, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego  a także zespól specjalistów z PUW, którzy od kilku tygodni co dzień odwiedzają najbardziej dotkniętych przez żywioł mieszkańców.


W Rytlu Wojewoda Dariusz Drelich spotkał się z jedną z rodzin, która sygnalizowała zapotrzebowanie na kontener mieszkalny oraz z sołtysem. Omówiono sytuację kilku konkretnych rodzin. - Sprawdzimy te przypadki i zweryfikujemy wszystkie niepokojące informacje - zapowiedział wojewoda.


Wojewoda Dariusz Drelich rozmawiał również z władzami gminy Czersk o sytuacji mieszkańców. Omówiono sprawy wypłaty zasiłków i zapotrzebowania na kontenery mieszkalne (burmistrz Czerska informuje, że złożono zapotrzebowanie na dwa kontenery - przyp. red.).


W Lotyniu, w gminie Chojnice, Wojewoda Dariusz Drelich rozmawiał z sołtysem o zniszczeniach w infrastrukturze komunalnej - podczas sierpniowych nawałnic ucierpiał kompleks parkowo - rekreacyjny i plac zabaw. Omówiono również potrzeby mieszkańców w kontekście remontów ich domostw. Wojewoda zadeklarował dalszą pomoc i zaangażowanie urzędu wojewódzkiego.

Pomorski Urząd Wojewódzki

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.