10-02-18
Czersk. Relacja
ZIMOWISKO W „DWÓJCE”


„Nie zmuszajmy dziecka do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność.
Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia…”

Janusz Korczak

 Jak co roku  pierwszy tydzień zimowych ferii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku, spędzili na zimowisku zorganizowanym przez Aktywną Dwójkę – Stowarzyszenie „Barka”. Po raz pierwszy, w związku z reorganizacją, należało dostosować program zajęć do potrzeb najmłodszych uczniów, tym bardziej, że zainteresowanie tej grupy wiekowej było bardzo duże.

Z zimowiska skorzystało w tym roku aż 68 uczniów (50 uczniów klas IV – VI SP i gimnazjum oraz 18 najmłodszych - naszych pierwszoklasistów). Każdy dzień tygodnia dostarczył uczestnikom innych atrakcji. Poniedziałek rozpoczął się od spotkania z panami: Markiem Jasnochem i Bartłomiejem Wonsem, przedstawicielami czerskiego Komisariatu Policji i pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Tego samego dnia można było wyżyć się podczas warsztatów garncarskich pana Ryszarda Arkuszyńskiego. Pod czujnym okiem mistrza gliny i gawędy, dzieci wyrabiały przepiękne garnki, dzbanki i misy gliniane.

Wtorek był dla grupy starszej dniem rekreacji wodnej na basenie w Chojnicach, poprzedzonej mini kursem pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu pana Dawida Haftki. Młodsza grupa wybrała się tego dnia na spotkanie z Komendantem Straży Pożarnej w Czersku, panem Andrzejem Kuchenbeckerem. Dzieci zwiedziły siedzibę straży i usłyszały wiele historii z życia Czerskiej Straży Pożarnej.

Środa okazała się dniem aktywności artystycznej.  Pod okiem fachowców „Warsztatów z Uśmiechem” dzieci  wykonywały przepiękne świece zapachowe, a następnie mogły wykazać się własną kreatywnością podczas zdobienia toreb ekologicznych.

Czwartkowa wycieczka do Gdyni  dla starszej grupy, to naukowe zajęcia w Eksperymentarium, podczas których uczestnicy zimowiska zwiedzili wystawy interaktywne oraz warsztaty edukacyjne w Oceanarium: „Fauna i flora Bałtyku”.  Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki obejrzeli wzruszający film w Multikinie - „Cudowny chłopiec”. Nasi najmłodsi uczestnicy zimowiska pojechali na wycieczkę do Centrum Edukacji Wdrożeniowej w Chojnicach, gdzie podczas warsztatów artystycznych wykonywali maski postaci z bajek. Nie zabrakło również McDonalda.

W ostatnim dniu opiekunowie zorganizowali zajęcia kulinarne. Najmłodsze dzieci przygotowały smaczne sałatki owocowe i słodkie gofry. Uczyły się nakrywania do stołu i zdobienia potraw.  Starsi malowali na szkle i zażywali ruchu na świeżym powietrzu.

Każdego dnia można też było pograć w tenisa stołowego lub uczestniczyć w zajęciach sportowych na hali. Za swoje codzienne zaangażowanie  i aktywny udział w zimowisku każdy uczestnik otrzymał słodycze i drobne upominki. Radości nie było końca, kiedy okazało się, że można było wziąć do domu własnoręcznie wykonane gliniane naczynia, ekologiczne torby i pamiątki dla rodziców w formie zapachowych świec.

 Realizacja tak wielu ciekawych zajęć możliwa była dzięki dotacji z Gminy Czersk, którą otrzymaliśmy na realizację programu pn. „Uczeń Dwójki mądry zuch – w zdrowym ciele, zdrowy duch!” oraz naszym życzliwym i otwartym na dziecięce potrzeby sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Czersku, „Piekarni Magdalenka” pana Sobieraja, Hurtowni „Partner” panów Klamana i Lemańczyka oraz „Wędlince” p. H. Czerwickiego i po raz pierwszy Firmie Iglotex Spółka z o.o., za co Stowarzyszenie serdecznie dziękuje. Dzięki ofiarodawcom możliwe było przygotowanie smacznych i zdrowych śniadań i obiadów każdego dnia.

„Barka” gorąco dziękuje nie tylko sponsorom ale i nauczycielom – wolontariuszom, którzy umożliwili realizację tego przedsięwzięcia, wspierając organizację zimowiska swoim wolnym czasem i ciekawymi pomysłami. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji choć w minimalnym stopniu zaspokoiliśmy potrzeby uczniów i rodziców najmłodszych dzieci, zapewniając wszystkim codzienne wyżywienie, bezpieczeństwo i ciekawie zorganizowany czas wolny od zajęć szkolnych.  

mat.  Aktywna Dwójka  – Stowarzyszenie „Barka” 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.