10-10-18
Czersk. POLICJANCI ROZMAWIALI O OSZUSTACH I BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM
Działania profilaktyczne czerskich
policjantów – spotkanie z seniorami

Policjanci z Komisariatu Policji w Czersku podejmując działania profilaktyczne oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym spotkali się z czerskimi seniorami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

Głównym tematem były oszustwa popełniane na szkodę osób starszych oraz metody, jakimi posługują się najczęściej przestępcy tj. „na wnuczka" i „na policjanta". Wszystko po to, by uchronić seniorów przed tego typu zagrożeniami. Nie zabrakło też rozmów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a policjanci aby zwiększyć ich widoczność podczas jesiennych spacerów i wycieczek rowerowych rozdali uczestnikom kamizelki odblaskowe.

Funkcjonariusze z Komisariatu policji w Czersku przy współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach przeprowadzili kolejne spotkanie z seniorami w ramach akcji profilaktycznej: „Idę, Jadę – Jestem Widoczny". Mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych, seniorzy nadal padają ofiarami oszustw.

Chojnicka policja ostrzega starsze osoby przed przestępcami wykorzystującymi zmodyfikowane metody oszustw  „na wnuczka". Oszuści dzwonią do seniorów, opowiadając historię o wypadku drogowym i przedstawiając się jako policjanci. Sposób działania sprawców jest prosty i bardzo rzadko modyfikowany. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby, przedstawia się jako policjant i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska dla seniora, np. wnuczek. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne, a sprawcę czeka areszt. Można jednak załatwić sprawę polubownie, jeśli wnuczek zapłaci pokrzywdzonym  kilka bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na dowód swej prawdomówności, oszust przekazuje telefon kobiecie, która zapłakanym, niewyraźnym głosem prosi babcię o pomoc.  Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi ale zaufana osoba.

Apelujemy do seniorów, by nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym. Jeśli odbieramy telefon z prośbą o finansowe wsparcie, należy zweryfikować informację i zadzwonić do rodziny, nawet jeśli dzwoniący prosi o dyskrecję. Jeżeli  podejrzewamy, że dzwoni oszust, należy natychmiast powiadomić policję.

Nie zabrakło również informacji na temat problematyki bezpieczeństwa osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypomnieli o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach.

Na zakończenie spotkania, policjanci przekazali uczestnikom kamizelki odblaskowe od wpierającego akcję MC Donald`s Polska oraz materiały informacyjne w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Jadę , Idę  - jestem Widoczny.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.