Artykuł reklamowy

Co jest ważne przy wyborze
domków drewnianych?

Domki letniskowe oraz praktyczne altanki wykonane z drewna sukcesywnie zdobywają sobie coraz większą popularność wśród Polaków. Przyjrzeliśmy się wielu różnym ofertom producentów domków drewnianych i uderzyło nas kilka, jak się nam wydaje, znaczących różnic:

     1. Poszczególne oferty różnią się pod względem cenowym

     2. Domki drewniane oferowane przez różne firmy są wykonywane według różnych schematów

     3. Firmy z sektora można podzielić na te stosujące technologie ekologiczne oraz pozostałe

O komentarz poprosiliśmy Pana Przemysława Balcewicza, prezesa jednego z liderów branży domków drewnianych, firmy Eko Architektura:

"Rzeczywiście, popyt na konstrukcje wykonane z drewna jest coraz większy, i dotyczy to zarówno bardziej złożonych projektów domków letniskowych, jak i altanek oraz innych prostszych konstrukcji. Zwrócili Państwo uwagę na bardzo istotny czynnik, jakim jest wysoki poziom zróżnicowania poszczególnych ofert. Faktycznie jest tak, że klienci mają obecnie do dyspozycji wiele rozwiązań znacząco różniących się od siebie swoimi parametrami. Fakt ten z jednej strony ma charakter pozytywny i świadczy o dynamicznym rozwoju branżyjednak z drugiej strony pociąga za sobą również określone ryzyko dla nabywców".

Pan Przemysław Balcewicz potwierdził nasze obserwacje, jednak byliśmy ciekawi również tego, jak należy interpretować wspominane przez nas różnice? Oto odpowiedź prezesa firmy Eko Architektura:

"Zacznijmy od różnic finansowych. Oczywiście, nie biorą się one znikąd. Bardzo tanie oferty oznaczają po prostu konstrukcje drewniane średniej jakości, które nie mogą równać się pod względem swoich parametrów z projektami bardziej zaawansowanymi. Ten fakt wiąże się bezpośrednio z technologią produkcji. Tworzenie domków letniskowych lub altan w wysokim standardzie wymaga stosowania efektywnych metod izolacji cieplnej, ochrony drewna przed działaniem czynników atmosferycznych a przede wszystkim profesjonalnej konstrukcji, która stanowi gwarancję wytrzymałości domku lub altanki a zarazem gwarancję bezpieczeństwa. Czynnik ekologiczny również nie jest pozbawiony znaczenia: Eko Architektura od początku była firmą innowacyjną, wdrażającą rozwiązania ekologiczne, które następnie były powielane przez inne przez inne podmioty. Ekologia jest nie tyle składnikiem naszego modelu biznesowego, lecz raczej integralnym elementem, a wręcz sednem naszej polityki".

Cóż, wiemy już, skąd wynika pozornie atrakcyjna cena w przypadku niektórych ofert. To jednak jeszcze nie koniec naszych pytań do prezesa firmy Eko Architektura, Pana Przemysława Balcewicza.

Domki drewniane: co jest w nich najważniejsze?

Zastanawialiśmy się nad tym, jakie kryteria jakościowe przede wszystkim powinny spełniać dobre domki drewniane? Czy decydujące znaczenie ma gatunek drewna, rodzaj izolacji cieplnej czy może stabilność konstrukcji? Oto odpowiedź Pana Przemysława Balcewicza:

"Pytanie, jakie Państwo sformułowali jest niezwykle ciekawe a zarazem ważne, jednak nie mogę na nie odpowiedzieć bez dokonania pewnych zastrzeżeń. Produkcja konstrukcji drewnianych jest procesem wymagającym zachowania najwyższych standardów na każdym bez wyjątku etapieOznacza to po prostu, że nie można mówić tutaj o pierwszorzędnych lub drugorzędnych kryteriach jakości. Aby cały projekt był utrzymany w wysokim standardzie, konieczne jest poważne potraktowanie wszystkich elementów. Izolacja cieplna jest wyjątkowo istotna, tak samo jak gatunek drewna, technologie ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi, stabilność konstrukcji oraz jeden czynniko którym Państwo zapomnieli, a mianowicie podłoże, które w ogromnej mierze decyduje o odporności konstrukcji na wilgoć. Ogromne znaczenie mają oczywiście nie tylko faktory stricte funkcjonalne, lecz również wszystkie te czynniki, które wpływają na komfort użytkowania domku lub altanki. Pamiętajmy, że nie mówimy o pomieszczeniach gospodarczych, lecz specyficznym rodzaju konstrukcji mieszkalnych, w których nierzadko przebywamy nawet 2 lub 3 miesiące w roku".

Teraz wszystko jest już znacznie bardziej jasne: domki drewniane rządzą się mniej więcej tymi samymi prawami, co mieszkania lub domy. Muszą być nie tylko bezpieczne i wytrzymałe, ale również po prostu wygodne. Mamy jednak do naszego gościa jeszcze jedno, szczególnie interesujące nas pytanie.

Czy domki drewniane to tylko domki letniskowe?

Zwróciliśmy uwagę na to, że wiele firm używa zamiennie terminów "domek drewniany" oraz "domek letniskowy". Czy faktycznie jest to jedno i to samo? Oto odpowiedź prezesa Eko Architektury Pana Przemysława Balcewicza:

"Oczywiście, że nie jest to jedno i to samo. Termin "domek drewniany" odnosi się wyłącznie do podstawowych parametrów konstrukcji, a więc przede wszystkim wykonania jej z drewna. Jest to więc kategoria ogólna, w skład której wchodzą dwie szczegółowe podkategorie a mianowicie domki letniskowe oraz domki całoroczneZamienne stosowanie tych terminów jest w moim przekonaniu niedopuszczalne, ponieważ wprowadza klienta w błąd. Domek letniskowy to konstrukcja mająca służyć nam w cieplejszych porach roku. Oznacza to, że odmienne wymagania np. odnośnie izolacji cieplnej. Zupełnie czym innym są natomiast domki drewniane całoroczne. Tutaj zadaniem producenta jest stworzenie konstrukcji, która może być bezpiecznie i komfortowo użytkowana przez cały rok(stąd też nazwa tej kategorii). W tym przypadku koniecznością jest stosowanie w procesie produkcji sprawdzonych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które między innymi będą w stanie zapewnić konstrukcji odpowiednią temperaturę wewnątrz, ochronę przed deszczem lub wiatrem, stabilność oraz wytrzymałość nawet przy wieloletnim użytkowaniu".

Czyli wychodzi na to, że domki drewniane to jedynie pojęcie ogólne. Szczerze, nie wiedzieliśmy o tym wcześniej, będąc przekonani, że domek drewniany równa się domek letniskowy. Teraz widzimy, że dobór odpowiedniej kategorii ma kluczowe znaczenie dla potrzeb i preferencji użytkownika. 

Bardzo dziękujemy prezesowi Eko Architektury za to, że odpowiedział na nasze pytania. Poznaliśmy sporo ciekawych faktów, które wcześniej były nam nieznane, pomimo że, jak się okazuje, mają one wręcz kluczowe znaczenie.

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.