1-02-24
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Zebranie Sprawozdawcze Sekcji Czersk Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych

W niedzielę 28.01.2024 w Sali Hotelu Kavka odbyło się Zebranie Sprawozdawcze Sekcji Czersk Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Spotkanie było również okazją do wręczenia naród za współzawodnictwa, które były organizowane w sezonie lotowym 2023. W zebraniu oprócz członków Sekcji brali udział zaproszeni goście m.in. Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski, Jarosław Schumacher (Członek Zarządu Powiatu) oraz Zygmunt Linda (były Prezes Oddziału).

Na przełomie maja i września gołębie hodowców z Czerska brały udział łącznie w 18 lotach na dystansach od 180km do 1175km (Paryż).

Obecnie Sekcja Czersk, która liczy 27 członków wchodzi w skład Oddziału 0426 Chojnice-Człuchów (razem 136 członków).

Wzorem lat poprzednich jeden z lotów odbywał się pod patronatem Burmistrza Czerska. W tym sezonie lot o „Puchar Burmistrza Czerska” odbył się z miejscowości Enschede (Holandia). Średnia odległość z tej miejscowości do naszych gołębników wynosiła 765km. Jak się później okazało lot odbył się przy bardzo sprzyjającym wietrze, bo gołębie wypuszczone 02.07.2023  o godz. 6:30, meldowały się po niespełna 6 godzinach. Pierwszy gołąb zameldował się u Kol. Kazimierza Rytlewskiego o godz. 12:26 osiągając szybkość 2153 m/min.

W locie o „Puchar Burmistrza” nagradzanych jest 10 najlepszych serii, co oznacza, że trzeba
również dobrze gołębie wytypować (seria 10/5).

W sezonie 2023 I serie z tego lotu zdobyły gołębie Eugeniusza I Krystiana Skrzypczaków. Na II pozycji uplasowały się gołębie Dawida Wróblewskiego, zaś na 3 miejscu Sebastiana Ostoja-Lniskiego.  Na kolejnych miejscach znaleźli się następujący hodowcy: Kazimierz Rytlewski, Rafał Weltrowski, Pruski & Ossowski, Marek Lipinski, Janusz Schmidt, Jarosław Łakomy, Jan Sękowski.
We Współzawodnictwie Tradycyjnym w Lotach Gołębi Dorosłych na poziomie Sekcji Tytuł Mistrza zdobył Kol. Janusz Schmidt, I Wicemistrz Dawid Wróblewski, II Wicemistrz Weltrowski Rafał. W kategorii „Najlepszy Zespół Lotników” 1 miejsce zajął Sebastian Ostoja-Lniski, którego gołąb o nr obrączki PL -0299-19-215 został również Najlepszym w Kategorii „Najlepszy Lotnik Dorosły Samiec”. Jak się później okazało, ten sam gołąb został Najlepszym Lotnikiem Oddziału i Okręgu Pomorza Środkowego. W kategorii „Najlepsza Samica” I miejsce zdobył gołąb Rafała Weltrowskego. „Najlepszym Samcem Rocznym” został gołąb Kazimierza Rytlewskiego, zaś „Najlepszą Roczną Samiczką” gołąb Janusza Schmidta.

Lot o Puchar SEKCJI w lotach gołębi dorosłych odbył się z m. Wittstock 3 (ok. 370km - seria 10/3). Pierwszą serię z tego lotu zdobyły gołębie Sebastian Ostoja-Lniskiego. Na 2 miejscu uplasował się Janusz Schmidt, zaś na 3 miejscu Rytlewski Kazimierz.

We Współzawodnictwie Tradycyjnym w Lotach Gołębi Młodych na poziomie Sekcji Tytuł Mistrza zdobył Kol. Janusz Schmidt, I Wicemistrz Jan Sękowski, II Wicemistrz Łakomy Jarosław. W kategorii „Najlepszy Zespół Lotników” I miejsce zajął Janusz Schmidt. Najlepszym Lotnikiem został również gołąb Kolegi Janusza.

Lot o „Puchar Sekcji” w lotach gołębi młodych odbył się z m. Pasewalk (seria 10/3). Tutaj również 1 miejsce zdobył Janusz Schmidt. Kolejne miejsca na podium zdobyli kolejno Janusz Kriezel i Jarosław Łakomy.

Hodowcy z naszej Sekcji uplasowali się również na czołowych miejscach we Współzawodnictwach Oddziałowych. Kolega Janusz Schmidt zdobył m.in. następujące miejsca w Lotach Gołębi Dorosłych: Wicemistrz Kat. Tradycyjna z List Sekcyjnych, Mistrz Kat. Tradycyjna, Mistrz Kat.A (loty 100-400km), I Wicemistrz Kat. B (Loty 300-600km), I Wicemistrz Kat. C (loty powyżej 500km), Mistrz Kat.D (Kat.A + B + C), I Wicemistrz Kat. GMP, I Lotniczka Roczna. Sebastian Ostoja-Lniski zdobył m.in.: II Wicemistrz Kat. Tradycyjna, Najlepszy Dorosły Samiec, I Wicemistrz Kat.A, II Wicemistrz Kat.C, I Wicemistrz Kat. D, Mistrz Kat. GMP. Kazimierz Rytlewski zdobył m.in.: Najlepszy Roczny Samczyk, Najlepszy Lotnik Kat. A, II Wicemistrz Kat. B, II Wicemistrz Kat.GMP. Tytułu zdobyte przez gołębie Rafała Weltrowskiego: I Lotnik Kat. B, I Wicemistrz Kat.Maraton, I Lotnik Kat.M. Skrzypczak Eugeniusz i Krystian zdobyli Tytuł Mistrza w  Kat. Maraton, zaś spółka Pruski & Ossowski S. zdobyli Tytuł II Wicemistrza w tej kategorii.

W lotach Gołębi Młodych Tytuł II Wicemistrza na poziomie Oddziału zdobył Janusz Schmidt, zaś Kolega Janusz Kriezel zdobył II Wicemistrza w Kat. GMP.

We Współzawodnictwie Rejonu Lotowego (Oddział Tuchola, Chojnice i Chojnice-Człuchów) nasi hodowcy również uplasowali się na czołowych miejscach. Koledzy Skrzypczak Krystian I Eugeniusz zajeli 2 miejsce w kat. Maraton. 3 miejsce w tej kategorii zajął Rafał Weltrowski. W Kategorii C,  2 miejsce zajął Janusz Schmidt, zaś Sebastian Ostoja-Lniski zajął 3 pozycje.
Na poziomie Okręgu Pomorza Środkowego, który skupia około 700 hodowców Janusz Schmidt zdobył tytuł II Wicemistrza w kat.D, zaś Sebastian Ostoja-Lniski Tytuł I Wicemistrza w Kat. Generalne Mistrzostwo Polski. Poza tym jego gołąb został Najlepszym Lotnikiem Okręgu.

W Mistrzostwie Polski Regionu 2 „Północ”, który skupia następujące Okręgi: Szczecin, Pomorze Środkowe, Koszalin, Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz Tytuł I Wicemistrza w Kat. INTERMISTRZOSTWO zdobył Sebastian Ostoja-Lniski. Jak się okazało, bardzo dobry wynik w tej kategorii przełożył się na 17 w tej kategorii na poziomie 3 krajów, gdzie oprócz hodowców z Polski rywalizowali również Czesi i Słowacy (około 50 tyś. Hodowców).

Warto przy tej Okazji wspomnieć, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego 12 września 2023 roku „Tradycyjną hodowlę i loty gołębi pocztowych” wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Więcej informacji (wyniki itp. na stronie www.)