Artykuł sponsorowany

Czy można uzyskać e-receptę, nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego?

E-recepta dla lekarza i pacjenta stanowi ogromne ułatwienie. Pacjent może uzyskać receptę na potrzebne leki bez konieczności stawiania się fizycznie w gabinecie, natomiast lekarz może świadczyć usługi medyczne na odległość i w ten sposób pomagać większej ilości osób. Czy z e-recepty może skorzystać osoba bez ubezpieczenia? Ile ważna jest e-recepta? Kiedy nie może zostać wystawiona? Podpowiadamy w artykule.

E-recepta dla lekarza i pacjenta to najwygodniejsze rozwiązanie

E-recepta (inaczej recepta online) to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż klasyczna, papierowa recepta. Dokument wydawany jest w poradni, ale proces jego wystawiania nie wymaga obecności pacjenta. Wizyty, na których wydawane są recepty elektroniczne, mogą mieć formę zdalnych konsultacji, np. rozmowy telefonicznej lub internetowego czatu. W ten sposób każdy nawet pacjent o ograniczonej mobilności, może uzyskać receptę na niezbędne leki. 

Aby skorzystać z e-recepty, wystarczy odnaleźć dowolny podmiot medyczny, który pośredniczy w kontakcie pomiędzy pacjentem i lekarzem, taki jak NaszaRecepta.pl. Z usług serwisu może skorzystać każdy, w tym również osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego. Wizyta u lekarza za pośrednictwem podmiotu medycznego jest realizowana prywatnie, natomiast e-recepty są wystawiane bez żadnych dodatkowych opłat. 

Kiedy e-recepta nie może zostać wystawiona? 

Istnieją pewne sytuacje, w których nie może zostać wystawiona e-recepta. Dla lekarza powodem do odmówienia wypisania recepty online może być uczulenie na składnik aktywny zawarty w danym produkcie leczniczym. Alergia na daną substancję stanowi bowiem przeciwwskazanie do stosowania danego leku, ponieważ mogłaby poskutkować licznymi działaniami niepożądanymi, w tym również takimi, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia i życia. 

Inne przykładowe powody niewystawienia e-recepty, to: 

  • określony stan fizjologiczny — np. ciąża u pacjentki, która chce, aby jej przepisać leki, których nie można stosować w czasie ciąży; 
  • przebyte operacje — niektóre zabiegi stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania określonych leków; 
  • zdiagnozowane choroby przewlekłe — pacjent, który choruje przewlekle, np. na niewydolność nerek lub wątroby, musi zachować szczególną ostrożność podczas stosowania jakichkolwiek leków. Każdorazowo przed przyjęciem danego produktu leczniczego jest niezbędna konsultacja z lekarzem. 

Realizacja e-recepty jest bardzo prosta

Realizacja e-recepty nie powinna przysporzyć wielu trudności, nawet osobom starszym. Po wystawieniu recepty elektronicznej pacjent otrzymuje bowiem kod recepty oraz kod QR, a każdy z nich można okazać w aptece. Kod jest przesyłany w wiadomości SMS oraz e-mail, trafia także na Internetowe Konto Pacjenta, zatem można go sprawdzić w każdej chwili. Aby zrealizować e-receptę, trzeba dodatkowo podać w numer PESEL pacjenta. Po jego otrzymaniu farmaceuta wyda przepisane leki. 

Realizacja e-recepty jest możliwa także wtedy, gdy chcemy zakupić leki dla bliskiej osoby. W sytuacji, gdy chory nie może wyjść z domu (np. z powodu ograniczonej mobilności lub, jak to bywało w czasie pandemii COVID-19, nałożonej kwarantanny), możliwe jest przekazanie kodu e-recepty innej osobie. Leki można wykupić w aptece po okazaniu kodu recepty elektronicznej, a także podaniu numeru PESEL pacjenta, któremu zostały przepisane produkty lecznicze.

Ile ważna jest e-recepta?

Każdorazowo po otrzymaniu przypisu od lekarza, warto się upewnić, ile ważna jest e-recepta. Przegapienie terminu ważności może poskutkować bowiem brakiem możliwości wykupienia danego leku i koniecznością ponownego udziału w wizycie u lekarza online.  W przypadku większości recept czas na realizację wynosi do 30 dni od daty wystawienia. Wyjątek stanowią antybiotyki — je należy wykupić do  7 dni od daty wystawienia recepty. W niektórych sytuacjach recepta jest ważna dłużej — tak jest np. jeśli pacjent stosuje stale leki immunologiczne, wtedy recepta może być ważna nawet 120 dni.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.