29-11-23
Gm. Czarna Woda. ZDJĘCIA
GM. CZARNA WODA. W Skarszewach odsłonięto pomnik Józefa Wybickiego – jego autorem jest Jakub Ostoja-Lniski, mieszkaniec Czarnej Wody

W Skarszewach ważny dzień (25.11)! Uroczyście odsłonięty został pomnik Józefa Wybickiego - wybitnego patrioty, humanisty i męża stanu, znanego przede wszystkim z tego, iż napisał w 1797 roku słowa Pieśni Legionów we Włoszech, która stała się naszym Hymnem Narodowym, znanym pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”.

Uroczystość rozpoczął przemarsz wszystkich uczestników wydarzenia z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej na czele - z Placu gen. Hallera przed pomnik znajdujący się na ul. Wybickiego.

- Nie mam wątpliwości, że odsłaniamy jeden z najpiękniejszych pomników Józefa Wybickiego, który będzie z nami nie tylko fizycznie, ale mam nadzieję, że będzie tworzył też serca młodych Polaków, których mamy tutaj dzisiaj, uczniów skarszewskich szkół ze sztandarami, mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że takie chwile budują siłę naszego miasta i naszego narodu – powiedział burmistrz Skarszew Jacek Pauli, podkreślając również, że twórcą projektu pomnika jest artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody, potomek matki Józefa Wybickiego. Na uroczystości byli też inni członkowie rodziny Ostoja-Lniskich.

Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski przeczytał list od Prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika. W trakcie uroczystości głos zabrali również Józef Sarnowski z Zarządu Województwa Pomorskie, a także Przemyslaw Rey – dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: burmistrz Skarszew Jacek Pauli, doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, poseł Patryk Gabriel,  senator Ryszard Świlski, Józef Sarnowski z Zarządu Województwa Pomorskiego, Jakub Ostoja-Lniski i dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego Przemyslaw Rey. Pomnik został poświęcony przez ks. dziekana Ryszarda Konefała, proboszcza Parafia pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach.

W trakcie uroczystości oddana została salwa honorowa przygotowana przez bractwa kurkowe, których delegacje ze Skarszew i z innych miast przybyły na uroczystość. Na koniec poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Budowa pomnika mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielili: Szymon Grabowski – założyciel i prezes firm GetResponse oraz ClickMeeting, Zarząd Województwa Pomorskiego, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, KAZ Dystrybucja Skarszewy, Met-Lak, Honia, Ramzes-Budownictwo, ponadto środki na ten cel przeznaczono w budżecie gminy Skarszewy.

UM Skarszewy




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.