Artykuł sponsorowany

Jakich urządzeń nie może zabraknąć w nowoczesnym zakładzie spawalniczym? Sprawdzamy!

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rynek usług spawalniczych nas nie dotyczy. No bo przecież, gdy myślimy o zautomatyzowanych stanowiskach pracy i robotach, mamy raczej przed oczyma wąskie, wyspecjalizowane gałęzie przemysłu Hi-tech. To dość powszechny błąd. Ze spawalnictwem i efektami pracy fachowców spotykamy się praktycznie każdego dnia. A jak wygląda sam proces? Jakie urządzenia odgrywają w nim kluczową rolę? Sprawdźmy!

Jak rozwija się polski przemysł spawalniczy?
Mimo piętrzących się trudności nasze rodzime firmy wciąż radzą sobie bardzo dobrze. Owszem, widać tu kilka potencjalnych zagrożeń, na czele z rosnącymi kosztami pracy, energii czy deficytem pracowników, jednak ogólne prognozy dla branży są korzystne.
Problemy z terminowymi dostawami stali, które stanowiły spore wyzwanie zwłaszcza podczas pandemii COVID-19, powoli odchodzą już w niepamięć. Optymistycznie może nastrajać też rosnące zainteresowanie budowami domów oraz posesji wielorodzinnych, które w dużej mierze stymuluje 2-procentowy, preferencyjny kredyt.
Nowoczesne zakłady spawalnicze z pewnością skorzystają też na współpracy offsetowej, która jest częścią umów na dostawy do Polski nowoczesnego uzbrojenia z zachodu oraz z Korei Południowej. Popytowi sprzyja też coraz lepsza kondycja przemysłu kolejowego oraz motoryzacyjnego.
Międzynarodowa Federacja Robotyki rokrocznie odnotowuje też rosnącą liczbę robotów spawalniczych w naszym kraju. W ciągu kilku najbliższych lat nie będziemy jeszcze globalnym potentatem, jednak szacuje się, że już niebawem w Polsce będą działać ponad 3 miliony takich urządzeń!

Jakie maszyny są kluczowe w spawalnictwie?
Czasy, kiedy właściciele firm martwili się zwłaszcza o to, jak wygospodarować w przedsiębiorstwie miejsce na kolejne spawarki MIG/MAG lub TIG powoli odchodzą do lamusa. Oczywiście musi minąć jeszcze sporo czasu, zanim większość tych maszyn zostanie zastąpiona przez coboty lub roboty spawalnicze, jednak jest to tylko kwestia czasu. Warto już dziś przygotować się na tę rewolucję i zapoznać się z ofertą Cloos.pl.
Jakie konstrukcje powinny znaleźć się w nowoczesnej firmie? Nie powinno zabraknąć tam np. innowacyjnych spawarek orbitalnych, ale i zautomatyzowanych stanowisk pracy – na przykład maszyn, które wchodzą w skład rodziny Qineo.
Mimo ciągłej ewolucji tego segmentu rynku sam proces spawalnia raczej nie zmieni się z dnia na dzień. Wciąż przydają się:
- odciągi,
- stoły spawalnicze o różnym ϕ, w tym te najpopularniejsze: 16, 22 i 28,
- coboty, czyli roboty wspierające spawacza, ale jednocześnie takie, które go nie zastępują,
- lasery znakujące,
- systemy wentylujące i filtrujące.

Czy opłaca się inwestować w zautomatyzowane stanowiska pracy?
Tak, bez wątpienia jest to inwestycja, na którą warto się zdecydować. Co warto podkreślić, zalet takich działań można upatrywać w kilku płaszczyznach.
Przede wszystkim, zdołasz zaoszczędzić na kosztach pracy. Dlaczego to tak ważne? Wystarczy spojrzeć na to, jak szybko rosły koszty utrzymania jednego pracownika. W 2023 roku była to wartość zbliżona do 4400 PLN. Jeszcze w 2020 roku wynosiła ona 3200 złotych. Różnica jest ogromna!
Robot potrafi wykonywać te same zadania co człowiek, jednak robi to o wiele lepiej, z większą precyzją oraz powtarzalnością. Nie musi też opuszczać stanowiska pracy, nie choruje ani nie chodzi na urlop. Oznacza to, że możesz zwiększyć obroty w firmie, bo pozwoli Ci na to nowoczesny park maszynowy, jaki kupisz np. w firmie Cloos.
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.