Artykuł sponsorowany

Opryszczka – skąd się bierze i jak zapobiegać jej nawrotom?



Opryszczka to choroba wirusowa, która najczęściej atakuje skórę, chociaż może się również pojawiać na błonach śluzowych. Jest bardzo powszechna, więc można się nią łatwo zarazić. Ponadto wystarczy, że raz zarazimy się wirusem opryszczki, a zostaje on w naszym organizmie na całe życie, atakując, gdy jesteśmy osłabieni.

Objawy opryszczki bywają dokuczliwe i bolesne, a niekiedy ta choroba może się wiązać z groźnymi powikłaniami. Więcej informacji na temat przyczyn opryszczki, jej objawów, sposobów leczenia i zapobiegania jej nawrotom można znaleźć poniżej.

Czym jest opryszczka i jakie są jej przyczyny?

Opryszczka, nazywana też zimnem, to choroba, za której objawy odpowiada wirus HSV (Herpes simplex virus). Można wyróżnić dwa rodzaje tego wirusa: HSV-1 oraz HSV-2. Opryszczka wywoływana przez wirusa HSV-1 pojawia się głównie przy ustach i w okolicach twarzy, natomiast wirus HSV-2 wywołuje opryszczkę okolic intymnych i odbytu. Należy jednak mieć na uwadze, że podane wyżej lokalizacje zmian opryszczkowych wywoływanych przez poszczególne typy wirusa HSV mogą ulegać zmianie – na przykład w wyniku seksu oralnego. Oznacza to, że da się przenieść wirusa HSV-1 na okolice płciowe i odwrotnie – wirus HSV-2 może atakować okolice twarzy i śluzówki jamy ustnej.

Zarażenie się wirusem HSV wiąże się nie tylko z jednorazowym wystąpieniem objawów chorobowych. Po zakażeniu wirus przechodzi w stan utajenia, ukrywając się w zwojach nerwowych. Gdy tylko warunki są sprzyjające, ponownie atakuje. Czym są takie warunki sprzyjające? To okresy osłabienia organizmu związane na przykład z inną chorobą, stresem, niedożywieniem czy wyziębieniem. Do uaktywnienia wirusa mogą się też przyczyniać gorączka oraz miesiączka. Poza tym niekiedy opryszczka pojawia się na skórze po urazie, a nawet w wyniku ekspozycji na słońce.

Czym objawia się opryszczka i jak z nią walczyć?

Objawy opryszczki są zazwyczaj bardzo charakterystyczne, więc raczej ich nie przeoczymy i nie pomylimy z inną chorobą. Trzeba jednak wiedzieć, że u niektórych osób są one ledwie widoczne lub wcale nie występują. Pierwotna infekcja wirusem wiąże się zwykle z szeregiem objawów ogólnych: pojawia się gorączka, powiększają się węzły chłonne, a poza tym chory traci apetyt, towarzyszy mu silne osłabienie i ma mdłości. Dochodzi również do ostrego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej oraz zapalenia dziąseł z bolesnymi owrzodzeniami. Przy nawrotach opryszczki objawy są już nieco inne. Najpierw chory odczuwa lekkie mrowienie skóry, swędzenie czy pieczenie. W niektórych przypadkach pojawia się też ból skóry. Następnie można na niej zauważyć niewielkie grudki, które zaczynają się wypełniać surowicą, a później ropą. Wykwity opryszczki po jakimś czasie pękają, odsłaniając znajdującą się pod nimi nadżerkę, po czym zmiana przesusza się, zasklepia i tworzy strupek, który następnie odpada.

Na czym polega leczenie opryszczki wargowej? W jej przypadku stawia się głównie na leczenie miejscowe, stosując leki przeciwwirusowe w formie maści, które są dostępne bez recepty. W przypadku nasilonych objawów opryszczki, które nie ustępują w odpowiednim czasie, lekarz może przepisać również doustne leki przeciwwirusowe. Leczenia nie powinno się lekceważyć, gdyż choroba może mieć powikłania – jest niebezpieczna zwłaszcza dla płodów i noworodków.

Jak zapobiegać nawrotom opryszczki?

Wirus opryszczki atakuje ponownie zwykle w stanach silnego osłabienia organizmu, przyczyniając się do pojawienia się bolesnych wykwitów. Aby zapobiegać nawrotom opryszczki, należy zatem przede wszystkim zadbać o siebie i swoją odporność. Zdrowa dieta, wysypianie się, pilnowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, a także unikanie stresu lub opanowanie technik radzenia sobie z emocjami mają kluczowe znaczenie. Nie mniej ważne jest nielekceważenie objawów innych chorób i leczenie ich, zanim istotnie osłabią organizm. Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, częste mycie rąk oraz unikanie współdzielenia przedmiotów codziennego użytku z osobami zarażonymi.

Redakcja: TenDoktor




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.