10-02-23
POMORSKIE.
Światowy Dzień Kociewia - to dziś!

Święto Kociewia obchodzone jest 10 lutego od 2007 roku. Zostało ustanowione w dwusetną rocznicę udokumentowanego zapisu nazwy „Gociewie”.

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie o 17.00 odbędzie się spotkanie dla wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycjami regionu. Będzie także można poznać sylwetki znanych regionalistów. Oskar Ludwiczak przybliży sylwetkę Romana Klima, natomiast Dawid Lipiński opowie o wierzeniach dawnych Kociewiaków.

Jak to się zaczęło?

Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 r., wysłany z Nowego nad Wisłą, jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu Kociewie. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2007 r. ustanowiono dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

Dziś Kociewie zajmuje około 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych na pograniczu dwóch województw. Leży nad trzema rzekami – Wierzycą, Wdą i Wisłą. W województwie pomorskim to powiaty starogardzki i tczewski oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim – spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego. Obszar ten zamieszkuje ok. 340 tysięcy mieszkańców.

Perły Kociewia

Kociewie może pochwalić się jedną z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, którzy kojarzą ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem. W Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie – samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna regionu.

Na Kociewiu znajdują się też trzy fortyfikacje pokrzyżackie w miejscowościach Świecie, Nowe i Gniew. Nad regionem góruje pocysterski zabytek architektury – bazylika katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Mieści się tam jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Warto zobaczyć też Tczew z zabytkowymi mostami starszymi niż wieża Eiffla w Paryżu i Starogard Gdański – stolica Kociewia.

Znani Kociewiacy

Znani Kociewiacy, to m.in. król Jan Sobieski, naukowiec i badacz Johann Reinhold Forster, piłkarz Kazimierz Deyna, tenisista stołowy Andrzej Grubba, animator muzyczny Stanisław Cejrowski, muzyk i wokalista Grzegorz Ciechowski, reżyser, scenarzysta i autor opowiadań Sławomir Pstrong, trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, pięcioboistka Oktawia Nowacka oraz aktorka Dorota Landowska i piosenkarka Anna Szarmach.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.