6-11-19
Gm. Czersk. Dania z gęsi. W degustacji uczestniczył m.in. burmistrz Czerska
Warsztaty kulinarne w Łęgu - Kolonii

Członkowie KGW Sołectwo Łąg – Kolonia uczestniczyli w warsztatach kulinarnych "Dziedzictwo kulinarne obszaru LGD Sandry Brdy”. Wczoraj (5.11) w miejscowej świetlicy wiejskiej odbyła się degustacja potraw. Później zostanie wydana też książka kucharska z regionalnymi potrawami. W projekcie uczestniczy m.in. kilka podmiotów z gm. Czersk.

Wczoraj w Łęgu – Kolonii serwowano potrawy z gęsi. Była tradycyjna gęsina, zupy, pasztety i okrasa. Pojawiły się też swojskie ciasta. Wszystko bardzo smaczne. Wydaje się, że nieprzypadkowo właśnie w Łęgu – Kolonii gospodynie są specjalistkami w przygotowywaniu dań z tego rodzaju mięsa. Wpływ na popularność dań z gęsi może mieć gospodarstwo rolne Jacka Sikorskiego, który hoduje (w ekologiczny sposób) kilkaset gęsi, czasami stado sięga nawet tysiąca sztuk. Miejscowe panie przyznają, że swobodny dostęp do "ekologicznych gęsi" sprzyja przygotowywaniu wyszukanych dań i eksperymentowaniu w kuchni.


Gospodynie z Łega – Kolonii pracowały w kuchni przez kilka godzin. Barbara Fierek, sołtys i radna z Łega – Kolonii, zaprosiła na degustację Grażynę Werę – Malatyńską, prezes LGD Sandry Brdy oraz  przedstawicieli władz gminy Czersk - burmistrza Przemysława Bieska – Talewskiego, wiceburmistrz Bogumiłę Ropińską i przewodniczącego klubu radnych Dla Naszej Gminy Łukasza Formellę (na zdjęciu). Podane specjały były wyśmienite, po prostu mistrzostwo kulinarne!  

Poniżej podajemy jeden z przepisów – pasztet z gęsi, z widelca:

Składniki:
- 3 wątróbki z gęsi
- 1 cebula
- 1 jabłko
- 2 łyżki masła
do smaku: sól, pieprz,  majeranek, gałka muszkatołowa, kolendra, imbir suszony.

Sposób przyrządzenia:
Na maśle dusimy cebulkę, jabłko pokrojone w kostkę. Dodajemy posiekane wątróbki. Można dodać odrobinę czerwonego wina. Dusimy ok 10 minut. Przyprawiamy wedle uznania. Gnieciemy widelcem na gładką masę, przekładamy do miseczki i schładzamy.
Smacznego!

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.