22-05-20
Gm. Czersk. Śladem naszych publikacji
Zastępca nadleśniczego o śmieciach w lesie

Publikujemy informację Leszka Pultyna, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk (poniżej), który odnosi się do listu czytelniczki, który pojawił się w artykule „Śmieci w lesie” (zobacz artykuł - tutaj).



„Jesteśmy miło zaskoczeni, że ktoś oprócz leśników zwrócił uwagę na zaśmiecanie terenów leśnych. Znalazła się osoba, która widzi, ze nie robią tego obcy, przyjezdni tylko my sami -mieszkańcy. Zaśmiecamy najczęściej swoje własne sąsiedztwo – przedstawione w artykule Pani Nadi Konefał zdjęcia, według naszego rozeznania, nie przedstawiają dziewiczych odległych Borów Tucholskich tylko tereny przy samym Czersku – zadrzewienia, które głównie pojawiły się na terenach rolniczych i przyszłych działkach do zabudowy.

Jako leśnicy zachęcamy już nie tyle do wrzucania śmieci do koszy tylko do zabierania ich z wycieczek do lasu do domu – wszyscy mamy swoje pojemniki na śmieci.

Dla nadleśnictwa problem śmieci jest bardzo poważnym problemem – rocznie Nadleśnictwo Czersk na zbieranie śmieci w lasach wydaje ponad 35 tysięcy złotych, zbieramy około 250 metrów sześciennych śmieci. W skali kraju Lasy Państwowe wydają około 20 milionów złotych i zbierają około 120 tysięcy metrów sześciennych śmieci.

Za wywóz śmieci do lasu grożą surowe kary a koszty uporządkowania terenu ponosi sprawca. Dochodzeniem w sprawie śmieci, które znalazły się w lesie zajmuje się Straż Leśna, a w niektórych przypadkach policja.

Zachęcamy do informowania o „śmieciarzach”- których spotka zasłużona kara. Jeżeli informacja będzie dotyczyła Lasów Państwowych – na pewno doprowadzimy do uporządkowania terenu naszym kosztem lub na koszt sprawcy.

Aby wskazać światełko w tunelu, które wskazuje na zmianę naszej mentalności, chciałbym wskazać na fakt, że młodzież ze szkół bardzo chętnie włącza się w akcję zbierania śmieci organizowane przez nadleśnictwo i myślę, że bardziej za zaśmiecanie jesteśmy odpowiedzialni, my dorośli. Dopóki nie zmieniamy naszej mentalności i przyzwyczajeń, problem zaśmiecania lasu będzie ciągle aktualny.

Leszek Pultyn - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk”


(red)

Od redakcji:
Lokalizacje śmieci, które zostały uwidocznione na zdjęciach czytelniczki (tutaj) zostały przekazane do Urzędu Miejskiego w Czersku.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.